Wywiad z Krisem Basiagą

Wywiad z Krisem Basiagą

Kris to człowiek orkiestra. Potwierdzi to każdy, kto zna uśmiechniętego mieszkańca południa Polski. Złota rączka, wizjoner i konkretny znawca tematu budowy tras. Połączenie tych cech pozwala mu od lat tworzyć ciekawe miejsca do jazdy. O tym co dzieje się ostatnio w Joy Ride Bike Parku Kluszkowce i jak wyglądają przygotowania tras do festiwalu opowiedział nam ich główny opiekun.

 

 

Jeśli jesteś gapa, albo dopiero co dowiedzieliście się o Joy Ride BIKE Festivalu 2016, to wszystkie istotne informacje, mapki i rozpiski znajdziecie na stronie imprezy – klikajcie tutaj. 

 

 

Joy Ride: Siemasz Kris, jak się masz?

Kris: Cześć. U mnie wszystko dobrze – córa rośnie, robota idzie do przodu, wszystko zgodnie z planem.

W Polsce pełnia wiosny. A jak sytuacja w Kluszkowcach? Niedawno zdarzyła się tam mała pogodowa anomalia…

To fakt – mamy trochę kolorowo na rejonie ostatnio. Jeszcze niedawno śmigałem w letnich ciuchach, a teraz w czapie zimowej. Czuję, że na dniach znów wskoczę w coś lżejszego – taki czas.

Przygotowania do Joy Ride BIKE Festu idą pełną parą?

Już od kilki tygodni działamy na trasach. Zawsze jak tylko pogoda pozwala, to zabieramy sprzęt i ruszamy w teren.

 

Zmiany na trasie DH w Joy Ride Bikeparku Kluszkowce
Zmiany na trasie DH w Joy Ride Bikeparku Kluszkowce

Poza kosmetyką obecnych linii planujecie jakieś konkretne akcje w Joy Ride Bike Parku Kluszkowce? Jeśli tak, to zdradź nam nieco na ten temat.

Właśnie skończyliśmy kopać i równać z  nową zieloną trasę „Green line” – tzn. linia jest już w miarę równa i wygrabiona, częściowo ubita sprzętem, ale zostało ubić całość i przesypać odpowiednim tłuczniem. Co do reszty tras to wszystkie przechodzą drobne zmiany – DH początek i ostatnie 50 metrów będą odcinkami całkiem nowymi. Na A-line już wjechało trochę poprawek i nowych elementów.

Jakie są mocne i słabe strony Joy Ride Bike Parku?

JRBPK jest mega widokowym miejscem. Mamy dobrze prosperujący Hotel z fajnym zapleczem, SPA, siłownię itp. Niedaleko jest Zalew Czorsztyński, widoczny ze szczytu. Nad nami pasmo Lubania, Gorce a w pobliżu Pieniny i Spisz – same super miejsca na wycieczki rowerowe. Brakuje nam typowych ścieżek rowerowych, poprowadzonych po pobliskich lasach, ale jest duża nadzieja, że w najbliższym czasie się to zmieni.

 

q
Widoczki z Góry Wdżar robią robotę

Myślisz, że w najbliższych latach będzie coraz więcej miejscówek, czy raczej czeka nas regres. Jeśli tak, to czym jest on spowodowany?

Wszystko zależy od tego, czy będą chętni do śmigania po dobrze stworzonych nowych miejscówkach. Inwestorzy nie chcą ryzykować i wykładać pieniędzy na stworzenie Bike Parku, jeżeli nie mają pewności, że się im to będzie opłacać. Stworzenie Bike Parku to nie tylko wytyczenie czy poprawienie już istniejącej 1 czy 2 tras, ale stworzenie całej infrastruktury. Hotel, wypożyczalnia, całe zaplecze, myjki itd. A to wszystko kosztuje. W naszym kraju jest ciężko, żeby to wszystko w jednym miejscu powstało. W tej chwili wkładamy całą swoją siłę i czas w to, żeby stworzyć takie miejsce właśnie w Kluszkowcach. Dzięki Całej ekipie Joy Ride i szefostwu oraz pracownikom Czorsztyn-Ski powoli nam się to udaje. Większość z planowanych rzeczy już mamy lub jest właśnie ogarnianych.

 

0
Joy Ride Bike Park Kluszkowce ma stale polepszaną infrastrukturę

Jesteś jednym z najpopularniejszych trailbuilderów w Polsce. Co tak naprawdę kręci Cię w tym, żeby cały dzień machać kilofem w lesie i nieźle się namęczyć?

Po prostu lubię to co robię, każdy powinien robić to, co kocha, a wtedy będzie wkładał w to całe serce i praca będzie wykonana na wysokim poziomie bez względu na koszty. Ja niestety większość czasu nawet po pracy, zamiast spędzać z rodziną, kombinuję, co muszę jeszcze zrobić, żeby było jak najlepiej. Z góry Przepraszam żonę i córkę, i dziękuje, że są tak wyrozumiałe dla mnie.

A satysfakcja? Pewnie nic nie zastąpi tego uczucia, kiedy widzisz, że ludzie cieszą się śmigając po twoim dziele.

Hi5 przybita po zjechaniu trasy stworzonej przez ciebie? Stary, to rzecz bezcenna…

 

1
Typowe śniadanko budowniczego tras… OMOMOMO

Na twoim koncie sporo zrealizowanych projektów – a powiedz nam, jakie jest twoje największe trailbuildingowe marzenie?

Właśnie powoli się realizuje.

To co? Widzimy się na trasach Joy Ride Bike Parku Kluszkowce już w najbliższy weekend?

Wiadomo . Zapraszam wszystkich pozytywnie zakręconych do odwiedzin Joy Ride Bike Parku Kluszkowce i udziału w Joy Ride BIKE Festivalu.

Dzięki za wywiad, widzimy się na Festiwalu!

Dzięki, pozdrawiam!

 

2
Kris w pełnej okazałości!