wyprawa rowerowa nepal – ANNAPURNA CIRCUIT z Joy Ride i 80 Rowerów

To najbardziej egzotyczna rowerowa wycieczka jaką znajdziesz w naszej ofercie. Wyprawa do Nepalu to coś więcej niż rowerowy trip. To podróż życia, która na zawsze odmieni Twoje patrzenia na świat!

00 Dni
00 Godzin
00 Minut
00 Sekund

Joy Ride & 80 Rowerów – Annapurna Circuit

Rowerowa przygoda w Nepalu

 

 

Trasa wokół Annapurny to jeden z najbardziej spektakularnych szlaków górskich. Jego piękno i różnorodność czynią go najbardziej urozmaiconą i niepowtarzalną wędrówką w Himalajach. Annapurna jest pierwszym zdobytym przez człowieka ośmiotysięcznikiem. Zobaczyć go na własne oczy to doznanie, które zostaje w pamięci na całe życie. Szlak ten jest połączeniem fascynujących wysokogórskich krajobrazów, malowniczych farm i wiosek oraz kulturowego bogactwa buddyzmu i hinduizmu. Trasa dookoła masywu Annapurny prowadzi poprzez gęste lasy bambusowe aż do „nagich” krajobrazów górskich.

Harmonogram i szczegóły:

Cena wyjazdu zawiera:

13 dni

Jazdy po kozackich trasach

Przygoda życia

W niezwykłym miejscu

Widoki

Które zostaną z Tobą na lata!

Upominek

Z limitowanej kolekcji Joyride Academy

Nepal leżący w centralnej części Himalajów jest jednym z najbardziej niezwykłych krajów na świecie. Jest mekką podróżników i wspinaczy wysokogórskich. Zachwyca egzotyczną kulturą, kolorami i niezwykłymi krajobrazami. Architektura, zabytki, lokalne festiwale, hinduistyczna i buddyjska strefa sacrum to tylko nieliczne powody, aby tu przyjechać.
Na różnorodność przyrodniczą Nepalu mają wpływ warunki klimatyczne kraju. Na południu dżungla wiecznie zielonych lasów, na północy główny łańcuch Himalajów i najwyższe szczyty świata.

Podczas naszej wyprawy oprócz Annapurny (8091 m n.p.m.) naszym oczom swój majestat ukażą min. Manaslu (8156 m n.p.m.), Gangapurna (7455 m n.p.m.), Nilgiri (7061 m n.p.m.), Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) i wiele innych.

Kulminacyjnym i najważniejszym punktem wyprawy jest przekroczenie przełęczy Thorung La (5416 m n.p.m.). Będzie to nie lada wyzwaniem, ale piękne widoki po drodze wynagrodzą poniesione trudy.

ROZKŁAD JAZDY 

Program wyjazdu
Zapraszamy do wzięcia udziału w jednej z piękniejszych wypraw z naszej oferty. Skierowana jest do osób lubiących jeździć w trudnym terenie z plecakami. Wyprawa jest dla osób z doświadczeniem rowerowym, które szukają przygody i nie straszne jest im poruszanie się po drogach na wysokościach.

Dzień 01:  wylot z Warszawy do Kathmandu
Spotykamy się na lotnisku w Warszawie. W kwestii przygotowania roweru do transportu samolotem chętnie posłużymy pomocą. Przesiadkę mamy w Doha. Lecimy liniami Qatar Airways, czyli jednymi z najlepszych linii na świecie z jedną przesiadką w Doha.

Dzień 02:  przylot do Kathmandu
Po wylądowaniu i załatwieniu wiz będzie czekał na nas bus, który zawiezie nas do hotelu. W zależności od godziny przylotu mamy zaplanowane kilka wersji tego dnia.  Nocleg zaplanowaliśmy w dzielnicy Thamel.

Dzień 03: Kathmandu
Lecąc do Nepalu warto zatrzymać się na chwilę w Kathmandu, aby poczuć klimat tego miejsca, zaaklimatyzować się. Po śniadaniu całą grupą udamy się na zwiedzanie stolicy Nepalu. Odwiedzimy świątynie i stupy takie jak: Paśupatinath Mandir; Swayambhunath Stupa, czyli świątynię Małp. Po południu skręcimy rowery, aby były gotowe do dalszej podróży. W hotelu zostawimy kartony/walizki, ponieważ wrócimy w to samo miejsce po zakończeniu przygody w Himalajach.

Dzień 04: transport do Besisahar
Po śniadaniu, pojedziemy zorganizować pozwolenia do wjazdu na teren rejonu Annapurny. Następnie przyjedzie po nas bus, którym pojedziemy do Besisahar – miejsca startu trasy Annapurna Circuit. Potrwa to ok 7-8 godzin. Po przyjeździe udajemy się na nocleg do hotelu.

Dzień 05: Besisahar – Taal | ok. 40 km i 1950 m podjazdów
Zaczynamy naszą rowerową przygodę. Po ciepłym śniadaniu zaczynamy wspinaczkę. Początkowo szlak biegnie wzdłuż prawego brzegu rzeki Marshyangdi na której organizowane są spływy dla zaawansowanych kajakarzy. Po drodze mijamy kilka kaskadowych wodospadów. Trasa usiana jest licznymi polami tarasowymi oraz malowniczymi wioskami. Tuż przed celem dzisiejszego dnia czeka nas cięższy odcinek, gdzie nie obejdzie się bez pchania rowerów.

Dzień 06: Taal – Chame | ok. 25 km i 1450 m podjazdu
Czeka nas trudny i wymagający dzień. Na początek przeprawa przez strumień wypływający spod monumentalnego wodospadu. Tuż przy wodospadzie, w skale poprowadzone są schody. Można się wspiąć i z wysokości podziwiać okoliczny krajobraz. A widoków dzisiejszego dnia będzie co niemiara. Podziwiać będziemy bowiem szczyty Manaslu, Lamjung oraz Annapurna II.

Dzień 07: Chame – Manang | ok. 32km i 1600 m podjazdu
Celem dzisiejszego dnia jest Manang – największa wioska w dystrykcie. Przekraczamy wysokość 3 tys. metrów. Większość trasy da się jechać. Tylko na niektórych odcinkach będzie potrzeba podprowadzenia rowerów. Na trasie znajduje się najdłuższy mur z młynkami modlitewnymi oraz Braga Gompa – 500 letnia tybetańska świątynia. Podziwiać będziemy również domy wykute w skałach.

Dzień 08: Manang – aklimatyzacja
Ten dzień przeznaczony jest na niezbędną aklimatyzację. Nie oznacza to że nie spędzimy go aktywnie. Zwiedzimy świątynię Braga, w której znajduje się 108 posągów buddy a widok z jej dachu jest fascynujący. W październiku mnisi wyruszają na nauki do Kathmandu a świątynią w tym czasie opiekują się okoliczni mieszkańcy. Chętni do zwiedzenia świątyni w tym czasie muszą na własną rękę zlokalizować klucz do jej bram.

Dzień 09: Manang – Base Camp Tilicho
Tego dnia o poranku ruszamy w stronę Jeziora Tilicho. Spakowani na dwa dni wsiadamy na rowery, aby dotrzeć tam, gdzie będzie to możliwe. Pozostały odcinek atakujemy na nogach. Nocujemy na wysokości 4200 m n.p.m. Do Jeziora Tilicho pozostaje nam “jedyne” 720 m w pionie. Przed nami jedna z najpiękniejszych tras trekkingowych na świecie. Za taką uważa się trasę nad to jezioro. A samo jezioro jest najwyżej położonym na świecie!

Dzień 10: Base Camp Tilicho – Tilicho Lake – Manang
Wczesnym porankiem startujemy w stronę jeziora. Trasa nie jest wymagająca technicznie poza faktem samej wysokości. Po odpoczynku i zachwytach nad niesamowitymi widokami, ruszamy w drogę powrotną. Jeszcze dzisiaj docieramy do Manangu.

Dzień 11: Manang – dzień odpoczynku
Po wymagającym ostatnim dniu zaplanowaliśmy dzień odpoczynku, oczywiście z opcją aktywną, czyli dla osób chętnych kolejny, wspaniały trekking. Czyli kierunek Ice Lake – jeziora znajdującego się na wysokości 4600m n.p.m.. Będzie to intensywny spacer ale widoki jak już zdążymy się przyzwyczaić będą po prostu powalające. Tego dnia będą nam towarzyszyły widoki na Lamjung, Annapurna II i IV oraz Gangapurna.

Dzień 12: Manang – Letdar | 15 km i 800 m podjazdu
Wczesnym rankiem po śniadaniu opuszczamy dolinę Marshyangdi. Przed nami otwiera się dolina Jarsang Khola. Będziemy przejeżdżać przez wioskę Yak Kharka, gdzie znajdują się liczna pastwiska Jaków. W towarzystwie takich widoków dotrzemy do miejscowości Letdar, gdzie będzie nasz nocleg.

Dzień 13: Letdar –  Thorung Phedi | 7 km i 700 m podjazdu/podejścia
Po porannym śniadaniu wsiadamy na rowery i udajemy się w kierunku naszego dzisiejszego wyzwania, którym jest przełęcz Phedi. Tego dnia towarzyszyć nam będzie widok na szczyt Thorung. Thorung Phedni to również ostatnia wioska przed atakiem przełęczy Thorung La, którą zamierzamy zdobyć kolejnego dnia.

Dzień 14: Thorung Phedi – Muktinath | 20 km i 1280 m podjazdu/podejścia (podjazd na pierwszych 9 km, potem zjazd)
Tego dnia wstajemy wcześnie rano i ruszamy na przełęcz Thorung La. Początek trasy biegnie zygzakowatym szlakiem i dotarcie do celu trwa 3-4 godziny. Spróbujemy dotrzeć do celu przed godz. 11 kiedy zwykle zaczyna mocno wiać. Wspinaczka jest wymagająca. Rowery będziemy musieli na zmianę pchać i nosić a efekty wysokości coraz bardziej odczuwalne. Co krok jednak będziemy zaskakiwani przez spektakularne widoki. Po sesji zdjęciowej u celu naszej rowerowej przygody zaczynamy niesamowity zjazd biegnący wąską ścieżką aż do świątyni Muktinath i wioski, gdzie zatrzymamy się na nocleg. 

Dzień 15: Muktinath – Dana/Jomsom | ok. 40-60 km głównie zjazdu (zależy od warunków)
Po leniwym poranku i spacerze po wiosce ruszamy w dół. Droga jest bajeczna, zupełnie inny klimat niż przed przełęczą. Krajobraz marsjansko-księżycowy. A dalej na trasie liczne wodospady znajdujące się na trasie. Będziemy przejeżdżać obok nich jak i również pod nimi. Po drodze zatrzymamy się w niezwykle urokliwej wiosce Marpha. Wtedy też rozpoczniemy podróż najgłębszym wąwozem świata. Trasa jest po prostu fantastyczna! Jej piękno jest nie do opisania.

Dzień 16: Jomsom/Dana – Beni 
W zależności od dnia wcześniejszego będziemy startować w Dana lub Jomsom. To już ostatni dzień na rowerze. Po porannej kąpieli w gorących źródłach w Tatopani zjedziemy do Beni, gdzie będzie czekał na nas transport, który zawiezie nas do Kathmandu. Ten dzień jest krótki, dlatego wystartujemy w godzinach południowych, tak aby mieć czas w Beni i spokojnie wyjechać w stronę Kathmandu. W godzinach późnonocnych zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 17: Kathmandu
Po śniadaniu spakujemy rowery i cały sprzęt. Następni spędzimy ostatnie chwile w Nepalu. Udamy się na zakup pamiątek oraz po raz ostatni na naszej wyprawie skosztujemy azjatyckich posiłków, a podczas wspólnej kolacji, będziemy wspominać przeżytą przygodę.

Dzień 18: dzień zapasu

Dzień 19: dzień zapasu

Dzień 20: wylot do Polski

Dzień 21: przylot do Polski

DODATKOWO: MAMY ZAPLANOWANE DWA DNI ZAPASU.  NA WYPADEK ZAŁAMANIA POGODY, CHĘCI ZOSTANIA GDZIEŚ DŁUŻEJ (NP. JOMSOM, MUKTINATH ETC.)

* W związku z charakterem wyjazdu, wysokością trasy i tym, że są to najwyższe góry świata, program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników. Nasz przewodnik zawsze ma na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo całej grupy.

Kluczowe Informacje

Jak wyrobić wizę nepalską?
Aby móc podróżować po Nepalu należy najpierw wyrobić wizę. Nie jest to trudne, wystarczy na lotnisku w Kathmandu wypełnić wniosek, uiścić opłatę w wysokości 50 USD (30-dniowa) i gotowe!

Jakie szczepienia?
Podczas podróży do Nepalu zalecane są szczepienia: tężec, dur brzuszny, WZW typu A, WZW typu B. Są to szczepienia zalecane, nie obowiązkowe.

Jaki rower i jak go przygotować?
Na wyprawę zabieramy tylko i wyłącznie rower górski. Stan dróg w Nepalu jest zły. Będziemy poruszać się zarówno po drogach głównych, które nie mają wiele wspólnego z naszym wyobrażeniem o drogach głównych jak i po ścieżkach leśnych. Ważne, żeby rower miał możliwość zamontowania sakw, gdyż na tej wyprawie cały ekwipunek wozimy ze sobą. Polecamy szerokość bieżnika opon co najmniej 2.0. Rowery zabieramy ze sobą, dlatego każdy uczestnik powinien zapoznać się jak spakować rower do samolotu. 

Serwis obowiązkowy. Przed każdą wyprawą, na którą się wybierasz, zalecamy zrobić przegląd roweru. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu. Do roweru zamocuj bagażnik, żebyś mógł założyć sakwy lub zaopatrz się w mały plecak, żeby spakować rzeczy na dzień podróży.

Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą: zapasową dętkę odpowiednią do Twojego roweru, zapięcie do roweru, kask, oświetlenie roweru, rękawiczki, okularki, coś cieplejszego na wypadek nagłego ochłodzenia, co jest prawdopodobne oraz coś przeciwwietrznego. Ponadto zabierz ze sobą:
– sakwy rowerowe,
– paszport (musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od naszej planowanej daty wylotu),
– śpiwór,
– stosowne ubrania na zmienne warunki pogodowe
– sprzęt do biwakowania: kubek, nóż, sztućce, talerzyk,
– 6 zdjęć paszportowych

WAŻNE!!! Pakujemy się do minimum. Zabieramy tylko najbardziej potrzebne rzeczy. Szczegółową listę rzeczy do zabrania uczestnicy otrzymują od nas drogą mailową. Rzeczy wozimy ze sobą w sakwach.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?
Jak do każdego wyjazdu rowerowego należy się przygotować kondycyjnie. Oczywiście można pojechać z tzw. marszu, tylko trzeba mieć świadomość, że będzie bolało. No i pamiętajmy, że jest to wyjazd grupowy i warto nie odstawać od grupy. Oczywiście nigdy nikogo nie zostawiamy na pastwę losu. Zawsze zachęcamy do trenowania przed wyjazdami. Jeśli masz możliwość to weź udział w jednym z naszych wyjazdów po Polsce np. wyjeździe Dookoła Tatr. Ten wyjazd będzie dobrą rozgrzewką. Zerknij na dzienne dystanse, popatrz jakie pokonujemy przewyższenia i spróbuj pokonywać takie dystanse u siebie, szukaj górek i trenuj, a na pewno będzie świetnie. Mamy zaplanowane trasy na 7 dni jazdy. W sumie daje nam ponad 215 km i sumę przewyższeń rzędu 8 tysięcy metrów.

Jak dolecimy na miejsce?
Do Kathmandu lecimy z Warszawy z przesiadką w Doha liniami Qatar Airways. Powrót dokładnie w ten sam sposób.

Czy dasz sobie radę? Jaki musisz mieć rower?
Tak jak było wspomniane wcześniej, wyjazd jest kierowany do zaawansowanych rowerzystów, którzy nie boją się długich dystansów i dużych przewyższeń. Na wyjazd zabieramy rower górski z bagażnikiem i sakwami.

Jaką jedziemy nawierzchnią?
Trasa poprowadzona jest drogami szutrowymi Nepalu. Drogi te są zniszczone, usiane kamieniami, pełne kolein.

Gdzie śpimy?
Nocujemy w pensjonatach, hotelach, guest housach o bardzo różnym standardzie. Pamiętaj, że jest to Azja i ich standard może znacznie odbiegać od naszego, europejskiego.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę?
Wyżywienie jest we własnym zakresie. Będziemy smakować lokalnej żywności. Będą dni, podczas których w ciągu dnia nie będzie żadnych sklepów czy restauracji, dlatego trzeba będzie się wcześniej odpowiednio zaopatrzyć. Płacimy w rupiach nepalskich (NRP). W miejscach noclegowych jest możliwość wykupienia śniadania. Koszt śniadania to ok. 3-4 $. Koszt kolacji to ok. 10-15 $.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?
Tak – wszyscy uczestnicy są ubezpieczeni KL i NNW. Jednak zalecamy doubezpieczenie się we własnym zakresie. Polecamy w przypadku poruszania się po wysokościach powyżej 5000m (a przekroczenie tej granicy  zazwyczaj w standardowych ubezpieczalniach wymaga sporej dopłaty i kończą się na ubezpieczenia na  5200-5400m) ubezpieczenie poprzez Polski Związek Alpinizmu – (via PZU). Ubezpieczenie standardowe jest do 6000m, na sumę 100 tys. zl lub 250 tys. zl. Można go rozszerzyć o swoje indywidualne potrzeby i jest jak na warunki ubezpieczeniowe pozostałych ubezpieczalni stosunkowo tanie. . Poniżej link: Ubezpieczenia dedykowane (iexpert.pl)

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?
Grupa na tym wyjeździe to max. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+.

Co muszę ze sobą zabrać, ile pieniędzy na kieszonkowe?
Koniecznie musisz ze sobą mieć: paszport, rower, kask, oświetlenie, zapasowe dętki, łatki, pompkę, wyposażenie przeciwdeszczowe, ubrania. Warto mieć na swoim wyposażeniu podstawowe opatrunki. Na czas wyjazdu swobodnie powinno wystarczyć 300-400 dolarów kieszonkowego. Lokalną walutę można wymienić w kantorach znajdujących się w Kathmandu, Pokharze lub Besisahar. W tych miastach można również skorzystać z bankomatu. Więcej informacji jak się przygotować do wyjazdu patrz w „Poradnik”

Jakie panują zasady podczas wyprawy?
Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Zobacz jak szkolimy naszych przewodników tutaj. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jak się zapisać?

 

Ze względu na charakter wyjazdu oraz organizację wycieczki razem z ekipą 80 rowerów, zapisy na wyprawy zagraniczne prowadzone są na stronie 80rowerow.pl

Aby zapisać się na wyjazd należy:

  • zarejestrować się w panelu uczestnika (tutaj znajdziesz filmik instruktażowy: https://vimeo.com/246659850 )
  • uzupełnij wszystkie pola z obowiązkowymi danymi (w pytaniu o liczbę rowerów należy wpisać: 80)
  • kliknij przycisk Rejestracja

UWAGA! SAMO ZAREJESTROWANIE SIĘ NIE JEST RÓWNOZNACZNE Z ZAPISANIEM SIĘ NA WYPRAWĘ. ABY TO ZROBIĆ NALEŻY WYKONAĆ KOLEJNE KROKI:

  • zaloguj się do panelu podając login (adres e-mail) oraz hasło
  • kliknij zakładkę “Twoje dane”
  • uzupełnij wymagane dane i kliknij “Zapisz” oraz odczekaj, aż dane załadują się do serwera
  • znajdź przycisk “Zapisz się na wyprawę”
  • z rozwijanej listy wybierz swój wyjazd
  • kliknij “Zapisz”
  • znajdź przycisk “Twoje wyprawy” – po właściwym zapisaniu się, to tam znajdziesz wszelkie informacje dotyczące wyjazdu.

Więcej filmików instruktażowych znajdziesz tutaj: https://80rowerow.pl/jak-sie-zapisac/

Kolejne kroki

Chcesz rozwijać się bardziej?

Nasze obozy prowadzimy już od paru dobrych lat. Co roku na kilku różnych turnusach szkolimy dorosłych oraz dzieci i młodzież. Zebrane doświadczenie umożliwiło nam opracowanie programów, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb naszych podopiecznych. Niezależnie od tego, czy szkolimy dzieciaki w wieku szkolnym, progresujemy na obozach dla dorosłych lub spotykamy się na obozach TYLKO dla kobiet, zawsze działamy w pełni profesjonalnie i po prostu dobrze się z wami bawimy!

W naszej ofercie znajdziecie kilka różnych typów obozów w różnych lokalizacjach. Tego typu wyjazdy są dla wielu osób kolejnym naturalnym krokiem po zaliczeniu pierwszego szkolenia pod naszym okiem. Niektóre obozy są krótsze i trwają weekend lub kilka dni, a inne są dłuższe i wymagają większego zaangażowania. W swojej ofercie mamy obozy tylko dla młodzieży oraz tylko dla kobiet oraz wyjazdy dla wszystkich – niezorientowane na płeć czy wiek. Takie zróżnicowanie wpływa na efektywność treningów i pozwala stworzyć atmosferę, dzięki której każdy uczestnik obozu czuje się pewnie i może z dużą dozą spokoju przekraczać kolejne granice.

Women Camp

Wyjazdy dla kobiet

Master Camp

Wyjazdy dla dorosłych

Bike Camp

Wyjazdy dla młodzieży

Partnerzy

Nasi wspierający!

Annapurna Circuit

  • Nepal
  • 20 października - 11 listopada
  • Dla podróżników
  • 7900 PLN + 1200 $