Tour de Mont Blanc wyprawa rowerowa Z Joy Ride & 80 ROWERÓW

Są ludzie, którzy z Mount Blanc zjeżdżają na nartach, a my planujemy objechać ten legendarny szczyt na rowerach! To będzie kozacka wycieczka tylko dla prawdziwych rowerowych harpaganów!

00 Dni
00 Godzin
00 Minut
00 Sekund

Joy Ride & 80 Rowerów – Tour de Mont Blanc

Rowerem wokół Mont Blanc

„Tour du Mont Blanc” czyli szlak dookoła najwyższej góry Europy, to jedna z najbardziej znanych tras alpejskich. Górscy biegacze potrzebują niewiele ponad 20h, aby pokonać tę trasę. Miłośnicy górskich wędrówek pokonują ją w osiem, czasami dziesięć dni. Dla nas, rowerzystów górskich najlepiej tę rundę pokonać w pięć dni, objeżdżając Mont Blanc zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

Wszyscy Ci, którym było dane pokonać tę trasę, jednogłośnie twierdzą, że jest to jedna z najbardziej fascynujących alpejskich przygód. Nas do zorganizowania tej wyprawy zainspirował Matt Hunter, który udokumentował swój trip rewelacyjnym filmikiem, który pozwoliliśmy sobie zamieścić na naszej stronie.

 

Harmonogram i szczegóły:

Cena wyjazdu zawiera:

5 dni

Jazdy po kozackich trasach

Niezwykła przygoda

W rowerowym stylu

Widoki

Które zostaną z Tobą na lata!

Upominek

Z limitowanej kolekcji Joyride Academy

Nie jest łatwo opisać miejsce tak legendarne i niezwykłe w kilku zdaniach. Masyw Mont Blanc to niewątpliwie „alpejski olbrzym”. Rozciąga się na obszarze 600 kilometrów kwadratowych na pograniczu Francji, Szwajcarii i Włoch, a jego grań ma około 50 kilometrów długości.  W jego skład wchodzi ponad 15  czterotysięczników, wśród których znajduje się najwyższy szczyt Alp i Europy Zachodniej – Mont Blanc (4810 m n.p.m.) zwany „dachem Europy”.

W trakcie naszej wyprawy na naszej trasie znajdą się jedne z najpiękniejszych alpejskich przełęczy. Wśród nich są między innymi Col de Balme oraz Col de Voza. Przejazd górskimi serpentynami z widokiem na liczące trzy i cztery tysiące metry strzeliste szczyty – takie niesamowite widowisko niejednokrotnie sprawi, że serce zabije nam mocniej.

Rozległe lodowce, liczne szczeliny, postrzępione granie, iglice i strzeliste wierzchołki u każdego pasjonata gór wzbudzą zachwyt i szacunek.  Nie jest to jednak miejsce zarezerwowane jedynie dla alpinistów i doświadczonych narciarzy. Jest to idealne miejsce do uprawiania wszystkich form turystyki górskiej. Jeśli lubisz jeździć na rowerze MTB, to z cała pewnością będzie twoje miejsce na Ziemi.

ROZKŁAD JAZDY 

Wyprawa ta, to szybka akcja dla miłośników enduro/mtb. Grupka uczestników to ok. 10 osób. Wyjazd ten nie jest skierowany do przypadkowych rowerzystów. Aby mieć z niego satysfakcję musisz czuć się pewnie w terenie i mieć dobrą kondycję fizyczną. Jednak nie musisz być zawodowcem, żeby pokonać tę trasę.

Dzień 01 – wyjazd z Polski
W godzinach popołudniowych wyruszymy w trasę, w kierunku Chamonix-Mont-Blanc, skąd rozpoczniemy naszą górską przygodę. Startujemy z Krakowa o godzinie 18:00.

Dzień 02 – przyjazd do Chamonix | zakwaterowanie
Tego dnia w zależności od godziny przyjazdu, poznamy Chamonix.  Wieczorem wspólna kolacja i omówienie trasy.

Dzień 03:  Chamonix – Champex | 42 km | 2500 m podjazdu i 2100 m zjazdu
Po śniadaniu ruszamy w drogę. Startujemy z wysokości 1040 m npm. Po pierwszych 14 km dojedziemy do miasteczka Le Tour, gdzie wyciągniemy się wyciągiem na wysokość 2200 m npm (Col De Balme), gdzie będziemy podziwiać piękny masyw Mont Blanc. Po krótkiej przerwie ruszymy pięknym zjazdem, którym już po stronie Szwajcarii dotrzemy do Trentu i dalej zdobędziemy Col de la Forclaz, aby potem zjechać do Martigny, skąd zakończymy dzień solidnym, asfaltowym podjazdem do Champex, miejscowości naszego noclegu.

Dzień 04:  Champex – Rif. Elena | 32 km | 1785 m podjazdu i 1185 m zjazdu
Dzień rozpoczniemy od pięknych widoków na Alpy Szwajcarskie. Z miejscowości Champex, gdzie zrobimy sobie przerwę przy jakże urokliwym jeziorku w tej miejscowości, aby po porannym zjeździe wyruszyć w długi, mozolny podjazd doliną Ferret poniżej lodowców i ośnieżonych szczytów. Popołudnie minie nam na zdobywaniu Grand Col Ferret, gdzie w połowie drogi zrobimy sobie przerwę w turbo klimatycznym schronisku. Ostatni nasz odcinek to będzie stromy zjazd/zejście do schroniska Elena, gdzie zatrzymamy się na noc.

Dzień 05:  Rif. Elena – Rif. Les Mottets | 48 km | 1450 m podjazdu i 1950 m zjazdu
Na dzień dobry piękny zjazd w kierunku Arnuva, a jeśli siły i pogoda pozwolą wespniemy się na La Lechere, aby dotrzeć do Courmayeur niebywałym singletrackiem. W tym włoskim miasteczku zatrzymamy się na odpoczynek. W zależności od warunków i grupy albo wyciągniemy się wy ciągiem na Col Checroui albo pokonamy podjazd w kierunku Lago Checroui, gdzie będziemy mogli podziwiać włoską stronę Monte Bianco ,a piękna trasa pozwoli nam podziwiać takie znane szczyty jak Noire de Peuterey, La Blanche czy lodowce Miage i Lago Combal. Dalej będziemy się wspinać na Col de la Seigne, gdzie po pamiątkowych zdjęciach i chwili odpoczynku, pokonamy niebywale zapychający dech w piersiach zjazd, który jest dość techniczny aż do Schroniska Ref. des Mottets, gdzie zatrzymamy się na noc.

Dzień 06:  Ref. des Mottets – Les Contamines | 49 km | 1470 m podjazdu i 2170 m zjazdu
Dzień rozpoczniemy od krótkiego zjazdu, aby potem wspinać się asfaltowym podjazdem do Cormet de Roselend. Później czeka nas zjazd do Lac de Roselend, skąd podążając za trasą dla jeepów wjedziemy/wepchamy rowery na Col de la Gittaz. Następnie kolejny zjazd, który na niektórych odcinkach jest techniczny, znajdziemy się na Col du Joly, skąd zaliczymy piękny zjazd fantastycznym singletrackiem do miejscowości Les Contamines Montjoie (900 metrów zjazdu). Tutaj zatrzymamy się na nocleg.

Dzień 07:  Les Contamines Montjoie – Chamonix | 28 km | 1220 m podjazdu i 1330 m zjazdu
Po śniadaniu rozpoczniemy jazdę od wspinaczki w kierunku Chalet de Miage, górskiej wioski u podnóża francuskiego lodowca Miage, gdzie będziemy mogli poczuć jego potęgę. Następnie będziemy się wspinać na Col de Voza będąc powyżej Les Houches oraz doliny Chamonix. Dzień zakończymy technicznym zjazdem do Chamonix, gdzie zakończymy naszą rowerową przygodę. Przybijemy sobie „piątki”, zakwaterujemy się i zakończymy dzień wspólną kolacją.

Dzień 08 – Chamonix i droga w kier. Polski
Po śniadaniu, spakujemy sprzęt, przygotujemy rzeczy do drogi. Spędzimy jeszcze kilka chwil w mieście. Podsumujemy wyjazd i ok. godz. 14:00 wyruszymy w kierunku Polski.

Dzień 09 – przyjazd do Polski
W godzinach porannych planowany jest przyjazd do Katowic/Krakowa.

*program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne oraz kondycję grupy.

Kluczowe Informacje

Jaki rower i jak go przygotować?
Wyprawa ma typowy charakter wyprawy mtb/enduro. Na wyjazd wskazany jest rower na pełnym zawieszeniu. Jeśli masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

 • Do roweru: zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.
 • Ubrania: chustka na głowę (bufa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.
 • Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący
 • Dokumenty:  WAŻNY dowód osobisty lub paszport
 • Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc). Zobacz co powinna zawierać w pełni wyposażona apteczka na wyprawy rowerowe.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować. Więcej informacji o tym jak się przygotować do wyjazdu patrz w „Poradnik”

Jak się spakować?
Podczas tego wypadu wszystko wozimy ze sobą na plecach. Więc szczególnie musimy wziąć sobie do serca minimalizm. Nie zabieramy ze sobą śpiworów czy karimaty. Więc pakujemy tylko najbardziej potrzebne rzeczy. Resztę zostawiamy w samochodzie w Chamonix.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?
Wyjazd jest skierowany do miłośników jazdy enduro z wszystkim na plecach. Wyjazd jest wymagający technicznie oraz kondycyjnie. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z jazdą po terenie i jest to Twój pierwszy sezon jazdy po górach, lepiej sobie odpuścić, potrenować i pojechać za rok. Dla pozostałych osób, które już trochę jeżdżą to śmiało, potrenować trochę polskich górach i w lipcu jedziemy

Jak jedziemy do Chamonix?
Do Chamonix jedziemy vanem 9 os. Możemy zabrać maksymalnie 5-6 osób z nami. Dojeżdżamy na miejsce, odpoczywamy jedną noc i ruszamy w trasę. Jest możliwość dołączyć do wyjazdu i dodatkowo wykupić bilet lotniczy. Najbliższe lotnisko to Genewa. Stamtąd możemy Cię też odebrać. W Genewie musisz być najpóźniej w dniu, kiedy grupa dojeżdża do Chamonix vanem. Rower należy wcześniej dostarczyć do organizatora. W tej sprawie prosimy o wcześniejszy kontakt.

Jaką jedziemy nawierzchnią?
W większości trasa prowadzi trekkingowym szlakiem Tour de Mont Blanc. Głównie poprowadzony bezdrożami. Trasa w wielu miejscach jest wymagająca. Konieczne będzie pchanie, czy niesienie rowerów. Są również trudne odcinki zjazdowe. Na niektórych odcinkach pojedziemy również asfaltem.

Gdzie śpimy?
Noclegi zaplanowane są w schroniskach górskich, pensjonatach typu B&B.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?
Wyżywienie jest we własnym zakresie. Będziemy się stołować w schroniskach, restauracjach. Nie przewidujemy samodzielnego gotowania. Koszt śniadań i obiadokolacji to ok. 120 euro.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?
Na terenie Francji, Włoch i Szwajcarii wystarczająca jest karta EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Dodatkowo jednak ubezpieczamy wszystkich uczestników wyjazdu w TU Europa S.A. Szczegóły ubezpieczenia znajdziesz klikając w ten link. Jest to wyjazd o charakterze prawie ekstremalnym, więc warto dodatkowo ubezpieczyć się od sportów wysokiego ryzyka bądź sportów ekstremalnych.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?
Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?
Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Zobacz jak szkolimy naszych przewodników tutaj. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju).

Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać.

Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jak się zapisać?

 

Ze względu na charakter wyjazdu oraz organizację wycieczki razem z ekipą 80 rowerów, zapisy na wyprawy zagraniczne prowadzone są na stronie 80rowerow.pl

Aby zapisać się na wyjazd należy:

 • zarejestrować się w panelu uczestnika (tutaj znajdziesz filmik instruktażowy: https://vimeo.com/246659850 )
 • uzupełnij wszystkie pola z obowiązkowymi danymi (w pytaniu o liczbę rowerów należy wpisać: 80)
 • kliknij przycisk Rejestracja

UWAGA! SAMO ZAREJESTROWANIE SIĘ NIE JEST RÓWNOZNACZNE Z ZAPISANIEM SIĘ NA WYPRAWĘ. ABY TO ZROBIĆ NALEŻY WYKONAĆ KOLEJNE KROKI:

 • zaloguj się do panelu podając login (adres e-mail) oraz hasło
 • kliknij zakładkę “Twoje dane”
 • uzupełnij wymagane dane i kliknij “Zapisz” oraz odczekaj, aż dane załadują się do serwera
 • znajdź przycisk “Zapisz się na wyprawę”
 • z rozwijanej listy wybierz swój wyjazd
 • kliknij “Zapisz”
 • znajdź przycisk “Twoje wyprawy” – po właściwym zapisaniu się, to tam znajdziesz wszelkie informacje dotyczące wyjazdu.

Więcej filmików instruktażowych znajdziesz tutaj: https://80rowerow.pl/jak-sie-zapisac/

Kolejne kroki

Chcesz rozwijać się bardziej?

Nasze obozy prowadzimy już od paru dobrych lat. Co roku na kilku różnych turnusach szkolimy dorosłych oraz dzieci i młodzież. Zebrane doświadczenie umożliwiło nam opracowanie programów, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb naszych podopiecznych. Niezależnie od tego, czy szkolimy dzieciaki w wieku szkolnym, progresujemy na obozach dla dorosłych lub spotykamy się na obozach TYLKO dla kobiet, zawsze działamy w pełni profesjonalnie i po prostu dobrze się z wami bawimy!

W naszej ofercie znajdziecie kilka różnych typów obozów w różnych lokalizacjach. Tego typu wyjazdy są dla wielu osób kolejnym naturalnym krokiem po zaliczeniu pierwszego szkolenia pod naszym okiem. Niektóre obozy są krótsze i trwają weekend lub kilka dni, a inne są dłuższe i wymagają większego zaangażowania. W swojej ofercie mamy obozy tylko dla młodzieży oraz tylko dla kobiet oraz wyjazdy dla wszystkich – niezorientowane na płeć czy wiek. Takie zróżnicowanie wpływa na efektywność treningów i pozwala stworzyć atmosferę, dzięki której każdy uczestnik obozu czuje się pewnie i może z dużą dozą spokoju przekraczać kolejne granice.

Women Camp

Wyjazdy dla kobiet

Master Camp

Wyjazdy dla dorosłych

Bike Camp

Wyjazdy dla młodzieży

Partnerzy

Nasi wspierający!

Tour de MontBlank

 • Francja
 • 5 - 13 sierpnia 2023
 • E-Bike
 • 4890 PLN