Garda – wyjazd rowerowy Enduro z Joy Ride ACADEMY

Marzą Ci się piękne widoki, kozackie trasy i najlepsze na świecie jedzenie? Kierunek jest dla nas jasny – Włochy. Dołącz do naszej ekipy i weź udział w tripie rowerowym nad legendarną włoską Gardę. W planach 6 dni jazdy, zwiedzania, konsumpcji makaronów i popijania najlepszego na świecie espresso. Wyjazd przeznaczony jest głównie dla riderów śmigających na elektrykach, ale kozak na zwykłym rowerze też sobie poradzi. To jak? Dasz się porwać?

00 Dni
00 Godzin
00 Minut
00 Sekund

Wyprawa nad Gardę

Enduro-Pizza i wiele więcej!

Jezioro Garda to świetne miejsce do aktywnego spędzenia czasu i urlopu na rowerze MTB. O tym wiadomo nie od dziś. Piękne jezioro otoczone majestatycznymi górami sięgającymi 2000 m n.p.m. to wyzwanie dla rowerzysty górskiego. Warto zwrócić uwagę iż samo jezioro znajduje się na wysokości 65 m n.p.m. Na szczególną uwagę zasługują północne tereny jeziora, które właśnie w tym miejscu dość mocno wcinają się w Alpy. Właśnie tam będzie nasza baza wypadowa. Do tego świetna pogoda. My pojedziemy tam w czerwcu, kiedy statystycznie jest najmniejsza liczba dni deszczowych, a średnie temperatury są wręcz idealne do jazdy na rowerze. Nie jest wtedy zbyt upalnie, a co za tym idzie, ułatwi nam to pokonywanie podjazdów (zwłaszcza na elektrykach).

 

 • Rozpoczynasz swoją przygodę z kolarstwem
 • Chcesz dowiedzieć, jak powinna wyglądać poprawna pozycja
 • Chcesz nauczyć się wykorzystać potencjał swojego roweru
 • Chcesz nauczyć się jak bezpiecznie pokonywać proste trasy rowerowe
 • Chcesz ograniczyć złe nawyki, które nabrałeś/aś w pierwszych miesiącach nauki
 • Nie wiesz, czego jeszcze nie umiesz

Harmonogram i szczegóły:

Cena wyjazdu zawiera:

6 dni

Jazdy po kozackich trasach

Kozacka przygoda

W rowerowym stylu

Widoki

Które zostaną z Tobą na lata!

Upominek

Z limitowanej kolekcji Joyride Academy

Jezioro Garda to idealne miejsce na wakacje dla osób kochających aktywny wypoczynek. Wyjazd w te rejony to gwarantowany relaks i regeneracja podczas urlopu. Umiarkowany klimat, łagodny charakter śródziemnomorskiej przyrody nad jeziorem i piękno imponujących szczytów górskich stanowiących tło dla całości oto cechy charakterystyczne Gardy.

Po aktywnym dniu na rowerze można udać się na tamtejsze plaże, dzięki którym zregenerujemy siły na kolejny dzień jazdy. Trasy w koło jeziora są świetnie przygotowane do kolarstwa górskiego. Wyprawa skierowana jest dla prawdziwych entuzjastów Enduro MTB. Główny cel tego wyjazdu, to jazda po bezdrożach. Czym dłuższy zjazd tym lepiej. Trasy są sklasyfikowane według różnego poziomu trudności. To nie jest wyprawa, gdzie celem jest zwiedzanie. Tutaj chodzi tylko o najbardziej soczyste zjazdy

Miejsca które odwiedzimy:

 • Monte Baldo
 • Tremalzo
 • Santa Barbara
 • Lago Di Ledro
 • Strada Del Ponale
 • Limone
 • Riva Del Garda
 • Torbole
 • Pregasina

Garda – wyjazd rowerowy Enduro z Joy Ride – Rozkład Jazdy

DZIEŃ #1

Naszą przygodę z jeziorem Garda rozpoczniemy przejazdem drogą rowerową wzdłuż rzeki Sarca, mijając mnogość upraw winorośli, do miejscowości Arco. Stamtąd rozpocznie się dla nas ponad 15km podjazd na przełęcz Santa Barbara (1169m.n.p.m.), skąd już niedaleko, do punktu kulminacyjnego tego dnia, czyli zdobycia Monte Creino (1290m.n.p.m.) z majestatycznym widokiem na północną część jeziora Garda oraz Torbole i Riva Del Garda. Stamtąd wyruszymy na zjazd, który będzie dobrym weryfikatorem umiejętności na kolejne dni. Pozwoli ocenić kto może porywać się na bardziej ambitne i techniczne zjazdy, a kto powinien trzymać się raczej grupy LIGHT. Dla chętnych na powrocie z Nago pozostanie jeszcze krótka, acz techniczna i treściwa trasa, która może dostarczyć dość konkretnych wrażeń, ze względu na mnogość ostrych zakrętów, kamieni i wąskich przesmyków. Dzień ten zakończymy przejazdem wybrzeżem z Tobrole do Rivy, gdzie uraczymy się jedną z najlepszych pizz w okolicy.

DZIEŃ #2

Ten dzień rozpoczniemy podjazdem kultową już trasą Strada Del Ponale, prowadzącą wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża jeziora Garda, wspinając się do uroczo położonej na skarpie miejscowości Ponale. Po  drodze aż roi się od miejsc na niesamowite zdjęcia i widoki na okolicę. Dalej będziemy wspinać się przez okoliczne wioski, aż do Lago di Ledro – jednego z najczystszych w Trentino jezior, położonym na 655m.n.p.m. Tam uraczymy się kawą lub zimnym napojem z widokiem na jezioro. Następnie kierujemy się doliną Casarino na przełęcz Bocca Dei Fortini (1243m.n.pm.). Zdobywamy kolejno Passo Guil (1209m.n.p.m.) oraz Passo Rocchetta (1159m.n.p.m.) aby zakończyć to ścieżką jedną z bardziej kultowych tras okolicy, czyli trasą 422.

LIGHT:

 

Po pierwszej części ścieżki 422 odbijamy na przyjemną szutrówkę prowadzącą do Bocca Dei Larici (881m.n.p.m.) a następnie widokowymi ścieżkami dostajemy się do Pregasiny. Ostatnią częścią jest powrót przez Ponale, ścieżką którą podjeżdżaliśmy na początku dnia, a która będzie wspaniałym zakończeniem dnia, przez swój widokowy charakter

 

 

 

HARD:

 

Oddzielając się od gruby LIGHT, podążamy ścieżką, która wraz z kolejnymi metrami staje się trudniejsza i pozwala poczuć ciekawe połączenie FLOW z niewielkimi dropami, głazami i korzeniami. Kolejnym punktem będzie zdobycie Bocca Di Le (805m.n.p.m.) i następnie zjazd wymagającą ścieżką usłaną luźnymi kamykami i większymi głazami, która dostarczy wielu mocnych wrażeń. Ostatnią częścią jest powrót przez Ponale, ścieżką z przepięknym widokiem na Rive i Torbole.

 

 

DZIEŃ #3

Ten dzień będzie jednym z najbardziej spektakularnych widokowo, najbardziej wymagającym kondycyjnie i obfitującym w jedne z ciekawszych zjazdów MTB Enduro w okolicy. Początek to oczywiście dotarcie busem nad jezioro Ledro, które odwidziliśmy już dzień wcześniej. Stąd rozpoczniemy pojazd na kultową już przełęcz Tremalzo (1830m.n.p.m.). Poruszając się szutrową drogą doliny Pubrein zdobywamy przełecz Tremalzo, a następnie przejeżdżamy kultową drogą w stronę Passo Nota (1204m.n.p.m.) Tam następuje rozdział grupy:

LIGHT:

 

Naszym celem będzie zdobycie Passo Di Fobia (1284m.n.p.m.), na którą będziemy poruszać się jednym z ciekawszych singletracków w okolicy jeziora Garda. Singletrack ten będzie wiódł też przez wiele kilometrów w dół, łagodnie opadając w stronę malutkiej wioski Vesio. Momentami będzie dość duża ekspozycja, natomiast sama ścieżka jest dość prosta i łagodna w swoim charakterze.

 

 

HARD:

Bardziej wymagająca grupa kieruje się w stronę szczytu Corne Veccia (1415m.n.p.m.), gdzie czeka ich prawdziwa techniczno-flowowa uczta, którą serwuje jedna z tamtejszych tras Enduro MTB.

Na sam koniec obie grupy spotykają się w Limone, miasteczka słynącego z cytryn, które są tam wszechobecnie, choć sama nazwa Limone pochodzi od starożytnego celtyckiego słowa lime lub lemos, co oznacza granicę lub rzekę. Stamtąd promem wrócimy do Rivy (lub Torbole). Ostatni prom odpływa o 18:40, a koszt to ok. 25zł/os.

 

DZIEŃ #4

Ten dzień to skupienie się na regeneracji. Po trzech intensywnych dniach na rowerze pora dać odrobinę wytchnienia przemęczonym mięśniom. Popływamy w jeziorze, poleżymy na plaży, a popołudniu, kiedy upał zelży pojedziemy zdobyć lokalne wzniesienie, górujące nad Torbole i Riva Del Garda – Monte Brione (376m.n.p.m.). Taka krótka wycieczka pozwoli rozruszać nogę, zrobić kilka krótkich, ciekawych zjazdów i zobaczyć okolice. Dla chętnych, jeśli zbierze się grupa, zrobimy dłuższą trasę w okolicę Jeziora Tenno.

DZIEŃ #5

To dzień w którym doświadczymy najwyżej położonych miejsc z całego wyjazdu. Początek to zaplanowana bokiem głównej drogi trasa zboczami Doss Cassina (979m.n.p.m.), a następnie od Navene do Malcesine drogą rowerową wzdłuż wybrzeża. Tego dnia zdobędziemy sporą wysokość kolejką.Po dostaniu się na szczyt, dokonujemy najważniejszej czynności tego dnia, czyli wypicia wspaniałej włoskiej kawy z widokiem na okolice. Trzeba się nim ponapawać, bo tak wysoko już nie będziemy. Kolejnym punktem jest zjazd w kierunku przełeczy Bocca Di Navane (1420m.n.p.m.), a następnie powolny wjazd na Altissimo, wcześniej zahaczając o Bocca Del Creer (1617m.n.p.m.). Po zdobyciu Schroniska przy Monte Altissimo pora na rozdzielenie grup.

 

LIGHT:

 

Rozpoczynamy od zjazdu szerszą i kamienistą drogą, która następnie przejdzie w  bardzo przyjemnym i nie wymagający singletrack, ze wspaniałymi widokami na okolicę. Po dotarciu do wioski Festa rozpoczynamy dalej zjazd trasą rowerową do Castione, a następnie już dolina Loppio i przez Nago i Torbole wracamy do Rivy.

 

DZIEŃ #6

Ostatni dzień nad jeziorem Garda, to przede wszystkim ostatnie najlepsze zjazdowe smaczki w okolicy. Nie będzie już tak dużego skupienia na zdobywaniu widokowych miejsc (choć ich też nie zabraknie), ale na ten dzień przygotowaliśmy esencję najciekawszych zjazdów, szczególnie w wersji HARD. Obie wersję tego dnia rozpoczynają się od wspólnego podjazdu w stronę Capanna Caduti.

 

LIGHT:

Podjeżdżamy wyżej, w kierunku Dosso Dei Roveri (1065m.n.p.m.). Stamtąd będziemy zjeżdżali trasą do Navene, która jest dość prostą, ale pokrytą luźnym żwirem i kamieniami trasą, która będzie wymagała od nas skupienia i opanowania trudniejszych elementów. Po wcześniejszych 5-ciu dniach nad Gardą, nie powinno być już z nią problemów. My zamiast kończyć w Navene, spróbujemy „pociągnąć” ją aż do samego Malcesine. Tam odpoczniemy, ostatni raz zjemy wspaniałe włoskie jedzenie i poczekamy na prom. Promem wrócimy przez Limone, do Torbole  I tak oto w pięknych okolicznościach przyrody zakończymy ten obfitujący w wiele mocnych doznań, wspaniałych widoków i przepalonych kalorii wyjazd!

HARD:

Dla śmiałków, którzy konkretnie chcą wręcz dojechać się ostatniego dnia, bedziemy mieć dwie propozycje. Pierwsza odbija z drogi do Schroniska, w okolicach szczytu La Cronera (706m.n.p.m.) i jest to dość wymagająca trasa, która została wręcz specjalnie stworzona specjalnie pod Enduro MTB i należy do oficjalnych miejscówek w okolicy. Soczysty zjazd kończy się w tym samym miejscu, co wczorajsze zakończenie. Pora na kolejny, ale już ostatni podjazd. Tym razem dojeżdżamy do Capanna Caduti i nieopodal rozpoczynamy zjazd jeszcze bardziej wymagającą techniczną sekcją, która oprócz głazów, uskoków terenu i generalnie dość dużej rąbanki, ma nawet elementy, z których będzie zadowolona część osób, która lubi polatać (można oczywiście omijać).  Trasa kończy się nieopodal Nago, a stamtąd pozostaje już tylko popedałować do Rivy, gdzie uraczymy się ostatni raz wspaniałym włoskim jedzeniem i wspólnie podsumujemy nasz emocjonujący wyjazd.

Najważniejsze informacje:

Jaki rower i jak go przygotować?

Wyprawa ta ma charakter typowo górski. Tam gdzie się tylko da wjeżdżamy w tereny nieutwardzone. Na ten wyjazd rower tylko MTB. Szerokość opon minimum 2.0 cala. Wyjazd jest skierowany dla osób lubiących jeździć po górach, nie bojących się otwartej przestrzeni i zjazdów. Jeśli masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

 • Do roweru: zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, mleko do opon (jeśli posiadasz system tubeless), zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.
 • Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.
 • Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania
  z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący
 • Dokumenty:  WAŻNY dowód osobisty lub paszport
 • Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc). Zobacz co powinna zawierać w pełni wyposażona apteczka na wyprawy rowerowe.

Jak się spakować?
Podczas tej wyprawy, przez cały tydzień śpimy w jednym miejscu. Jeździmy na „pusto”, jedyne co trzeba zabrać to mały plecak na podstawowe rzeczy, które mogą być potrzebne podczas jednego dnia jazdy rowerem. W związku z ograniczoną pojemnością busa, Twój bagaż nie może przekroczyć 15 kg plus rower.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Podjazdów jest sporo, a zjazdy są terenowe. Jeździcie na tej wyprawie 5-6 dni, zależy od pogody i warunków. Ale nawet jeśli nie będziesz już dawać rady na podjazdach, możesz podprowadzić rower. Poczekamy. Warto spróbować, bo jazda nad Jeziorem Garda to spełnienie marzeń każdego górskiego „rajdera”. Jednak pamiętaj, że trasa przejazdu jest wymagająca i górzysta, tak jak i zjazdy w wielu miejscach. Mogą boleć nogi, tyłek i mięśnie. Dni są przeplatane ze sobą, te łatwiejsze z trudniejszymi. Na wyprawę zalecamy zabrać rower górski. Nie musi to być rower na pełnym zawieszeniu. Najważniejsze żeby był sprawny technicznie.  Zalecamy opony o szerokości 2.0 – 2.4 cala. Jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po 70-100 km dziennie.

Jak jedziemy nad Gardę?

Na wyprawę jedziemy busami 9 osobowymi lub jednym większym. Zabieramy uczestników z Krakowa lub Katowic. Zabranie z innych miejsc jest do dogrania.
Z Polski startujemy w godzinach wieczornych.  Do celu docieramy w godzinach południowych dnia następnego. Na miejscu bus nie jeździ za rowerzystami. Na codzienne wypady zabieramy plecaki na jeden dzień podróżowania z piciem, czymś przeciwdeszczowym. W razie potrzeby podjeżdżamy busem w inne miejsce startu niż miejsce noclegowe.

Jest możliwość lotu samolotem. W tej kwestii prosimy o kontakt z biurem.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Podczas wyjazdu trasy poprowadzone są różnymi rodzajami nawierzchni. Podjazdy są z reguły asfaltowe, czasami terenowe, a zjazdy głównie terenowe z drobnymi wyjątkami.

Gdzie śpimy?
Grupa nocuje w wynajętym dla grupy apartamencie.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Busem podjeżdżamy do supermarketu, gdzie robimy wspólne zakupy. Tak wychodzi najtaniej a przy okazji jest pełna integracja. Walutą jest euro. W apartamencie do dyspozycji uczestników będzie wyposażona kuchnia, gdzie można będzie przygotowywać sobie posiłki. Wszystko wg uznania. Jako, że kuchnia włoska jest wyśmienita, to na pewno nikt nie będzie chodził głodny podczas wyjazdu. Również podczas wypadów będziemy zatrzymywać się na lokalne jedzenie. Jest czas na kawę, lody, spaghetti czy pizzę.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Na terenie Włoch wystarczająca jest karta EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Dodatkowo jednak ubezpieczamy wszystkich uczestników wyjazdu w TU Europa S.A.  Szczegóły ubezpieczenia znajdziesz klikając w ten link.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 15 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 12.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Zobacz jak szkolimy naszych przewodników tutaj. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jak się zapisać?

 

Ze względu na charakter wyjazdu oraz organizację wycieczki razem z ekipą 80 rowerów, zapisy na wyprawy zagraniczne prowadzone są na stronie 80rowerow.pl

Aby zapisać się na wyjazd należy:

 • zarejestrować się w panelu uczestnika (tutaj znajdziesz filmik instruktażowy: https://vimeo.com/246659850 )
 • uzupełnij wszystkie pola z obowiązkowymi danymi (w pytaniu o liczbę rowerów należy wpisać: 80)
 • kliknij przycisk Rejestracja

UWAGA! SAMO ZAREJESTROWANIE SIĘ NIE JEST RÓWNOZNACZNE Z ZAPISANIEM SIĘ NA WYPRAWĘ. ABY TO ZROBIĆ NALEŻY WYKONAĆ KOLEJNE KROKI:

 • zaloguj się do panelu podając login (adres e-mail) oraz hasło
 • kliknij zakładkę “Twoje dane”
 • uzupełnij wymagane dane i kliknij “Zapisz” oraz odczekaj, aż dane załadują się do serwera
 • znajdź przycisk “Zapisz się na wyprawę”
 • z rozwijanej listy wybierz swój wyjazd
 • kliknij “Zapisz”
 • znajdź przycisk “Twoje wyprawy” – po właściwym zapisaniu się, to tam znajdziesz wszelkie informacje dotyczące wyjazdu.

Więcej filmików instruktażowych znajdziesz tutaj: https://80rowerow.pl/jak-sie-zapisac/

 

 

Kolejne kroki

Chcesz rozwijać się bardziej?

Nasze obozy prowadzimy już od paru dobrych lat. Co roku na kilku różnych turnusach szkolimy dorosłych oraz dzieci i młodzież. Zebrane doświadczenie umożliwiło nam opracowanie programów, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb naszych podopiecznych. Niezależnie od tego, czy szkolimy dzieciaki w wieku szkolnym, progresujemy na obozach dla dorosłych lub spotykamy się na obozach TYLKO dla kobiet, zawsze działamy w pełni profesjonalnie i po prostu dobrze się z wami bawimy!

W naszej ofercie znajdziecie kilka różnych typów obozów w różnych lokalizacjach. Tego typu wyjazdy są dla wielu osób kolejnym naturalnym krokiem po zaliczeniu pierwszego szkolenia pod naszym okiem. Niektóre obozy są krótsze i trwają weekend lub kilka dni, a inne są dłuższe i wymagają większego zaangażowania. W swojej ofercie mamy obozy tylko dla młodzieży oraz tylko dla kobiet oraz wyjazdy dla wszystkich – niezorientowane na płeć czy wiek. Takie zróżnicowanie wpływa na efektywność treningów i pozwala stworzyć atmosferę, dzięki której każdy uczestnik obozu czuje się pewnie i może z dużą dozą spokoju przekraczać kolejne granice.

Women Camp

Wyjazdy dla kobiet

Master Camp

Wyjazdy dla dorosłych

Bike Camp

Wyjazdy dla młodzieży

Partnerzy

Nasi wspierający!

Garda – Wyjazd rowerowy

 • Garda (Włochy)
 • 3 - 11 czerwca 2023
 • E-Bike
 • 4590 PLN