• Home
  • Testy

Test: zębatka MStars Bike Components

Test: zębatka MStars Bike Components

Stare powiedzenie mówi, że rower ma przede wszystkim jeździć, a dopiero później wyglądać. Szkoda jednak czasu na zaprzeczanie, że „wizual” wcale się nie liczy. W końcu miło jest popatrzeć na maszynę, która nie tylko dobrze działa, ale i wygląda. Oto jeden z elementów, który może dodać twojemu rowerowi uroku- zębatka MStars Bike Components. Testowaliśmy ją przez ostatnie tygodnie- oto rezultaty.

Testowaliśmy już wiele różnych części i rowerów- jednak test zębatki, to prawdziwe wyzwanie. W końcu, co można powiedzieć o elemencie, który nie wykonuje precyzyjnych ruchów? Zadanie nie jest łatwe, ale postaramy się Wam nieco przybliżyć wspomniany produkt.

2

Wygląd:

Zębatka polskiej marki MStars Bike Components wygląda bardzo solidnie. Jest stosunkowo gruba, jednak zdecydowanie węższa, niż konkurencyjne produkty takich firm, jak E13, czy Dartmoor. Nie ma więc problemów, żeby korzystać z niej w napinaczach z ciasnymi prowadnicami. Zębatkę wycięto z aluminium 7075 T6, w którym 6% składu stanowi cynk. Przekłada się to bezpośrednio na właściwości materiału- jest sztywniejszy, mocniejszy i przede wszystkim bardziej odporny na korozję, niż pozostałe stopy aluminium.

3

Pomimo tego, że zębatka wygląda masywnie, to w testowanej wersji z 36 zębami waga pokazała jedynie 55g. Korzystny wynik uzyskano dzięki dokładnej i przemyślanej obróbce, która wizualnie także dodała zębatce lekkości. Miejsca, w których mocuje się ją do korby mają dodatkowo wyfrezowane wnęki na kominy. Dzięki temu nawet najciaśniej siedzący zestaw: napinacz + korba nie będzie generował problemów.

Testowaliśmy zębatkę Mstars Bike Components w kolorze czarnym. Jednak w ofercie firmy znajdują się także inne kolory: czerwony, niebieski, pomarańczowy i złoty. Za anodowanie odpowiedzialna jest marka13bikes, która również przyłożyła się do swojego zadania. Zębatka wygląda dobrze, jednak uważamy, że brakuje choćby minimalnego brandingu. Surowy, ascetyczny design jest fajny, ale mały smaczek na pewno by nie zaszkodził.

4

Jazda

Zębatkę montuje się sprawnie i bez problemów. Idealnie współgra z krótkimi kominami- bez konieczności stosowania podkładek. Jej grubość też nie generuje problemów związanych z pracą- nawet w ciasnym napinaczu Shaman Drake. Zęby są duże i wysokie, więc łańcuch elegancko się w nich zatapia. O ile w rowerach z przerzutkami i napinaczem nie jest to tak ważne, o tyle w przypadku sztywniaków na singlu może to być ogromną zaletą. W końcu im większe zęby, tym pewniej łańcuch trzyma się na zębatce i mniejsze prawdopodobnieństwo, że z niej spadnie.

5

Zębatka w trakcie jazdy otrzymała dwa porządne strzały. Niestety Taco napinacza nie ochroniło jej przed wystającym na trasie kamieniem. Odkształcenia nie było, za to ucierpiała anoda. Na szczęście właściwości aluminim 7075 T6 okazały się prawdziwe. Zębatka nie boi się ostrej jazdy i bokserskich ciosów.

Podsumowanie

Po kilku tygodniach testowania, dwóch weekendach w górach i kilkunastu objazdach lokalnych tras można zauważyć, że anoda na zębach zaczyna odsłaniać gołe aluminium. To nic nadzwyczajnego, bo przy takiej częstotliwości pracy i tarciu ciężko utrzymać nawet najlepszej jakości anodę. Widoczne są też zmiany w pokryciu w miejscu mocowania do ramion korby. Nie jest to jednak kluczowy parametr w tego typu sprzęcie.

Tutaj przede wszystkim liczy się waga i wytrzymałość. W przypadku produku Mstars Bike Componentsotrzymujemy bardzo solidny sprzęt warty swojej ceny. Kolorki można dopasować do każdego zestawienia, więc nawet najbardziej wybredny designer rowerowej sztuki znajdzie coś dla siebie. Poza tym, że za niewielką cenę mamy okazję wyrwać bardzo przyjemny produkt, to możemy też wspomóc młodą, polską markę rowerową, która bez wątpienia na to zasługuje.

6