Szczegóły Kellys Enduro podczas Joy Ride Zako Days

Szczegóły Kellys Enduro podczas Joy Ride Zako Days

24’tego czerwca wkraczamy na 3 dni do centrum Zakopanego, gdzie zorganizujemy kolejny festiwal – tym razem bez DH, ale z masą szkoleń, pokazów, mini eventów i oczywiście ędurooo!

ENDURO W REGIONALNYM SKŁADZIE

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie niedzielne Kellys Enduro (26.06), które podobnie jak w ubiegłbym roku zostanie rozegrane w rejonie Mietłówki, Roztok oraz Polany Szymoszkowej. Jeżeli te nazwy nic Wam nie mówią, to w skrócie: są to półnaturalne single, gdzie każdy rozwinie skrzydła. Za przygotowanie tras będą odpowiadać lokalsi, czyli Stowarzyszenie Rowerowe Podhale oraz my z Szymonem Taszem na czele. W liczbach tegoroczne ęduro będzie wyglądać następująco:

 • Łączny dystans – 34 km
 • Łączne przewyższenie – 1080 m
 • Szacowany czas przejazdu – 5 godzin
 • Łączna długość odcinków specjalnych – 7,2
 • Łączne przewyższenie wszystkich odcinków specjalnych – 890m
 • Łączna ilość transferów – 26,8 km

GPS’y tutaj: bit.ly/KellysEnduroTrackGPX

Mapy OS’ów dostępne są tutaj: bit.ly/KellysEnduroZakoDays

 

SZCZEGÓŁY OS’ÓW

Start – zawody rozpoczną się od klasycznego podpisania listy w miasteczku festiwalowym. Czasy startów są przesyłane do każdego zawodnika w momencie zaksięgowania wpłaty wpisowego, a żeby nie było wątpliwości to konkurencja rozpocznie się spod bramy Kellys’a, której nie sposób nie zauważyć.

OS nr 1 „Długi” (przewyższenie 230m) – bardzo długi singiel, bo liczący 2,2 km od momentu odłączenia się od Ciepłego (z początkowym fragmentem Ciepłego długość linii wynosi ok. 2,5 km). Odcinek do wyjazdu na Długą Polanę jest bardzo kondycyjny i przecina las długimi trawersami. Fragment biegnący skrajem lasu wzdłuż polany jest techniczny, trasa miejscami odpada krótkimi, stromymi ściankami i prowadzi sztucznymi profilami wykopanymi w bardzo stromym zboczu. Dolny odcinek (poniżej polany) to stosunkowa łatwa ścieżka przecinająca rzadki las. Natomiast końcówka trasy jest najtrudniejsza, ponieważ opada bardzo stromo po skalistym podłożu poprzetykanym korzeniami (po opadach deszczu ścianka jest wręcz niebezpieczna).
Mapa: http://www.traseo.pl/trasa/dlugi-srp

OS nr 2 „Ciepły” (przewyższenie 221m) – to liczący ok. 1,8 km singiel opadający z Mietłówki do Roztok. Trasa w 85% naturalna, bardzo kręta, stosunkowo łatwa, ale miejscami występują przejazdy nad bardzo stromymi zboczami i jarami. Na wielu fragmentach ścieżka wije się malowniczymi fragmentami borów świerkowych i wyprowadza na widokowe polany.
Mapa: http://www.traseo.pl/trasa/cieply-srp

OS nr 3 „Mietła” (przewyższenie 199m) – swój początek ma na zachodnim skraju polany Mietłówka, jej długość wynosi 1,5 km. Kierując się na zachodni skraj polany, tuż po wjechaniu do lasu, należy odbić z drogi gruntowej w lewo i przekroczyć rów, by odnaleźć jej początek. Linia ma bardzo naturalny przebieg, wije się pomiędzy drzewami, występują na niej liczne muldy i kolebki. Dolna część trasy przecina niewielkie polanki, a końcówka opada gwałtownie w kierunku koryta potoku. Trasa w całości oznaczona jest zielonymi kropkami. Po dojechaniu do końca poleca się przejazd przez Staszelówkę na Kierpcówkę, skąd można udać się z powrotem na Mietłówkę lub na Palenicę Kościeliską.
Mapa: http://www.traseo.pl/trasa/mietla-srp

OS nr 4 – leci starą trasą na stoku Szymoszkowa (przewyższenie 240m). Ci z Was, którzy mieli okazję startować w ubiegłym roku na zawodach Kellys Enduro, to wiedzą o czym mowa – w ubiegłym sezonie to właśnie ten odcinek został okrzyknięty mianem najtrudniejszego. I nie chodziło tylko o słabe warunki pogodowe, ale nachylenie terenu i sporą ilość korzeni.

Ważne! Po mecie odcinka, jakieś 200 metrów przed drogą główną, przejeżdżamy koło Bacówki z owieczkami. Łąka dookoła Bacówki jest odgrodzona linką – pasterzem, na którą trzeba uważać! Przejeżdżamy przez to pole na wprost, przenosząc rower nad linką. Prosimy o rozwagę! (miejsce będzie oznaczone taśmą).

Mapa: http://www.traseo.pl/trasa/szymaszkowa-joyride

Meta – całość zmagań zakończy się również w miasteczku festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej pod bramą Kellys’a, gdzie zawodnicy ponownie podpiszą listę.

ZAPISY

Podoba się trasa? Jeżeli tak, to zapraszamy do zapisów >>tutaj<<

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DLA ZAWODNIKÓW

 • Start i meta zawodów znajdują się w tym samym miejscu – w Miasteczku Festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej
 • Po zapisaniu się i odebraniu numerów startowych każdy z zawodników musi stawić się na starcie w Miasteczku Festiwalowym o wyznaczonej indywidualnie dla każdego zawodnika godzinie w celu podpisania listy startowej – otrzymasz tę informację SMSem w momencie kiedy Twoja opłata zostanie zaksięgowana. Będziesz mógł też ją sprawdzić w podsumowaniu zgłoszenia w systemie Timedo.
 • Ze startu w Miasteczku Festiwalowym zawodnicy ruszają na trasę pojedynczo co 30 sekund.
 • Na każdym z OS’ów jest dowolna kolejność startu. Zawodnik dojeżdża na start danego OS’u, ustawia się w kolejce i startuje na sygnał sędziego. Organizator prosi aby zawodnicy ustąpili pierwszeństwa szybszym osobom.
 • Na trasie zawodów znajduje się bufet. Mimo to każdy z zawodników powinien być zaopatrzony w napoje izotoniczne oraz batony energetyczne.
 • Szacunkowy czas przejazdu pętli enduro to ok. 5 godzin.
 • Każdy z zawodników musi obowiązkowo pojawić się na mecie w Miasteczku Festiwalowym i ponownie podpisać listę.
 • Zawodnik ma obowiązek stawić się na starty wyznaczonych OS’ów, startu i mety w Miasteczku Festiwalowym w następujących godzinach:

Start z Miasteczka Festiwalowego – między 9:00 a 11:00 według godziny podanej indywidualnie w SMS’ie/systemie Timedo po zaksięgowaniu wpłaty
OS1 – 9:40 – 12:00
OS 2 – 11:00 – 13:00
OS 3 – 12:40 – 14:40
OS 4 – 14:10 – 16:40
Meta – 14:20 – 17:30

CO WIĘCEJ?

Eventy prowadzone podczas zakopiańskiego festiwalu są mocno nakierowane na początkujących riderów. Na liście „atrakcji” znajdziemy:

 • Szkolenia enduro dla początkujących z MTB Academy
 • Szkolenia z pierwszej pomocy z Trauma Extreme Team
 • Wycieczki enduro po Podhalańskich secret spotach
 • Atrakcje dla najmłodszych, czyli Kids Race i otwarty tor o nazwie Rowerowe Przedszkole

Oczywiście nie zabraknie też rywalizacji dla PRO’sów – oprócz Kellys Enduro odbędzie się Kärcher Pump track, Bike Sprint i Cyklokarpaty Maraton. Dla widzów natomiast został przygotowany przejazd masy krytycznej, pokaz skoków dirt’owych, targi rowerowe i foodtracki – dla tych co są głodni nie tylko wrażeń.

PRZYJACIELE FESTIWALU

Organizatorzy: Miasto Zakopane, JR Events, Zakopane.pl
Sponsorzy: Kellys, Maxxis, Samanta, Fox, Kärcher, Mitko
Sponsor skrzydeł dla zawodników: Redbull
Patroni medialni: magazyn BIKE, Extreme Sports Channel, Podhale 24, Giga sport, Tygodnik Podhalański, Dh-zone.com, Freestyle.pl, TVP Kraków, Informator turystyczny Infogram.
Współorganizatorzy: Cyklokarpaty, BT Project, MTB Academy

Projekt dofinansowano ze środków miasta Zakopane w partnerstwie z Zakopiańskim Centrum Kultury.