Santa Cruz Downhill – Nowy sponsor zjazdu na Małopolska Joy Ride Festiwal 2024

Santa Cruz Downhill – Nowy sponsor zjazdu na Małopolska Joy Ride Festiwal 2024

Nie wszyscy wiedzą, ale to właśnie rywalizacja w zjeździe dała początek imprezom, które po ponad 20 latach zmieniły się w największy, ogólnopolski festiwal rowerowy. Gdy po ziemi chodziły jeszcze dinozaury (czyli w latach 1998-1999), a pierwsi zjazdowcy z Siarą na czele zaczęli rozwijać lokalną scenę grawitacyjną, nikt nie spodziewał się, jak szybko „ekstremalna dyscyplina dla wariatów” zamieni się w sportową zajawkę dla tysięcy zaangażowanych rowerzystów. Downhill to absolutna podstawa naszej imprezy. Nie wyobrażamy sobie naszych imprez bez rywalizacji w zjeździe, a w tym roku dyscyplina dostała dodatkowego „rozwojowego kopa” w postaci nowego sponsora, którym została ekipa Santa Cruz Polska! 

O Santa Cruz Bicycles:

Santa Cruz Bicycles zostało założone w 1994 roku w przestrzeni nie dużo większej niż garaż na dwie samochody przy 104 Bronson Street w Santa Cruz, Kalifornia. Przemysłowy kompleks Seabright Cannery był także miejscem narodzin wielu innych zajawkowych firm, takich jak Santa Cruz Skateboards, RockShox, producenta desek surfingowych, a nawet dwóch piekarni i firmy produkującej salsę. Firma, która powstała w tak „elektryzującym środowisku” musiała wyróżnić się pasją i charakterem, który obecnie możemy obserwować we wszystkich działaniach podejmowanych przez markę!

Santa Cruz Bicycles to marka, której flagowcem jest legendarna zjadówka „V10”, na której Steave Peat i Greg Minnaar wygrali łącznie kilkadziesiąt edycji zawodów Pucharu Świata (i drugie tyle afterów). Nie wiemy, czy dewizą marki od zawsze było „Race hard, Party harder”, ale patrząc na osiągnięcia jej zawodników na trasie i poza nią, trochę byśmy się tego spodziewali.

W każdym razie, rowery „Santy” są tworzone przez riderów z myślą o riderach. Jazda na takim sprzęcie ma przede wszystkim sprawiać frajdę, która jest największą motywacją inżynierów, konstruktorów, a nawet marketingowców i włodarzy marki. Tym bardziej jaramy się, że to właśnie ta firma, obejmie patronat nad najbardziej core’ową z festiwalowych dyscyplin i uczyni ją jeszcze bardziej spekatkularną!

Co więcej na tegorocznym festiwalu, ekipa z Santy udostępni Wam swoje rowery na testy! O szczegółach będziemy informować niebawem, ale już teraz możemy zdradzić, że będzie naprawdę grubo! Prace przy trasach ruszyły, targi rosną w siłę, ojojoj – to będzie naprawdę udana impreza!

 

Stara dyscyplina w nowej odsłonie

Zawody zjazdowe w Kluszkowcach stanowią wyjątkowe wydarzenie, ponieważ są inauguracją Pucharu Polski w zjeździe. W tym roku cały cykl ma się składać z trzech startów, więc od tego, co wydarzy się na naszym festiwalu naprawdę sporo zależy! Wierzymy, że podobnie jak w latach poprzednich, w tym sezonie swoją obecnością zaszczyci nas cała zjazdowa śmietanka. Kto wie, być może spotkamy się z wielkim ex-zjazdowcem, a obecnie czołowym zawodnikiem Enduro – Sławkiem Łukasikiem. Wierzymy, że mimo zmiany dyscypliny, Łukson ciągle ma w sobie moc, by wygrywać imprezy downhillowe, zwłaszcza na lokalnym podwórku.

Warto zaznaczyć, że właśnie dziś na trasie wystartowały pierwsze prace remontowo-budowlane, więc w tym roku możemy spodziewać się większej liczby nowych elementów, które zaskoczą zawodników. Ta dodatkowa trudność może przynieść nie tylko większe emocje podczas zawodów, ale także jeszcze bardziej podnieść poziom rywalizacji!

ALE! Jeśli jesteś amatorem, to o nic się nie martw. Każda trudniejsza przeszkoda będzie posiadać tzw. chicken line, czyli odrobinę bardziej bezpieczny objazd. Trasa nie jest też wybitnie długa i idealnie nadaje się na pierwszy start w zawodach zjazdowych. Kilka lat temu mieliśmy na starcie prawie 400 zawodników, ciekawe, czy w tym roku uda nam się przebić tą niezwykłą barierę!

 

Harmonogram zjazdu

PIĄTEK

  • 10:00 – 18:00 – Santa Cruz Downhill – treningi

SOBOTA

  • 10:00 – 18:00 – Santa Cruz Downhill – treningi

NIEDZIELA

  • 08:30 – 10:00 – Santa Cruz Downhill – trening dla wszystkich kategorii
  • 10:00 – 11:00 – Santa Cruz Downhill – trening tylko dla zawodników z licencją PZKol
  • 11:30 – 13:30 – Santa Cruz Downhill – eliminacje
  • 13:30 – 14:30 – Santa Cruz Downhill – przerwa pomiędzy przejazdami
  • 14:30 – 16:30 – Santa Cruz Downhill – finały
  • 17:30 – Rozdanie nagród Santa Cruz Downhill

Zobacz jak ścigaliśmy się rok temu:

Dziękujemy za wsparcie naszym sponsorom, bez których organizacja imprezy nie byłaby możliwa:

Partner tytularny: Małopolska
Partnerzy: Garmin, Maxxis, Fox, KTM, Shimano, Specialized, Thule, Crank Brothers, Marin, Schwalbe, Santa Cruz
Skrzydła dla zawodników zapewnia: Red Bull
Działają z nami: Czorsztyn Ski, Polski Związek Kolarski, Extreme Trauma Team, Fizjocito
Współorganizatorzy: Tech Ramps, Polish 4x open, 80 rowerów