Mistrzostwa Polski, Przejazd Masy Krytycznej, Mecz Polska – Szwajcaria i nasz festiwal – sporo się działo w miniony weekend i jeżeli nie mogliście przybyć na Joy Ride Zako(pane) Days to poniżej postaramy się przybliżyć co się działo. EnJoy!
2LETNI RIDER!
W porównaniu do festiwalu w Kluszkowcach zakopiańska edycja jest zdecydowanie bardziej pro-rodzinna. Krótko mówiąc każdy członek famili nie będzie się nudzić. Jako organizatorzy przykładamy dużą wagę do „atrakcji” dla dzieciaków, bo Ci z Was którzy mają już swoje pociechy wiedzą, że jak najmłodszy członek rodu nie zaakceptuje imprezy to będzie trzeba iść w chałupę. Krótko mówiąc oprócz torów szkoleniowych zorganizowaliśmy zawody dla dzieci do lat 13’stu. Łącznie wystartowało ponad 110 uczestników i uczestniczek. Najmłodszy z nich miał zaledwie 2 lata!
To co w Kids Race’ie jest najpiękniejsze to emocje! Prawdopodobnie rodzice dzieci do lat ośmiu bardziej przeżywają wyścig od samych startujących, natomiast starsze dzieciaki podchodzą do tematu bardzooooo poważnie!
Foto: Piotr Staroń
Debiut w tym roku miały osoby z niepełnosprawnościami, których było ponad 20’ścia. Duże wyzwanie, ale i duży fun. Bardzo się cieszymy, że mieli udział w naszym festiwalu i pokazali, że chcieć to móc!
NAJTRUDNIEJSZA MASA KRYTYCZNA
Podhalańska Masa jest prawdopodobnie najtrudniejszym przejazdem tego typu w Polsce. Trasa mierzy 13’ście kilometrów, ale składa się z samych podjazdów i zjazdów (taka specyfika regionu). Część osób wykruszyła się podczas przejazdu, ale nie 5’cio letni Axel, który na mini rowerku dołączył do peletonu i przejechał 11’ście kilometrów razem z pozostałymi 180’cioma uczestnikami. To dopiero dobrze zmotywowany rider!
Foto: Piotr Staroń
HANDBIKE NA MASIE
Po raz pierwszy na Masie pojawili się przedstawiciele sportu dla niepełnosprawnych. Bartosz Mrozek przejechał kawałek trasy na klasycznym wózku, a Mateusz Witkowski całość na handbike’u! Ich występ ma zwrócić uwagę na potrzebę rozwoju sportu wśród osób niepełnosprawnych. Jednym z projektów, który ma taki rozwój zapewnić jest „Przekroczyć Granice Niepełnosprawności” stworzony przez Made in Zakopane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt zakłada kupienie 3 rowerów dla osób niepełnosprawnych, a można na niego głosować już teraz poprzez formularz online: https://bo.malopolska.pl/index.php/glosowanie
NAGRODA OD GODŹKA I SPÓŁKI
W nagrodę za elegancki przejazd „masowiczów” na mecie czekał pokaz skoków dirtowy zrobiony przez Dawida Godźka, Pawła Turno, Kubę Siedzin, Pawła Stachaka i Mateusza Kowalskiego. Wszyscy riderzy zrobili świetne show, ale to co wyprawiał „Szamanek” nie mieściło się w głowach – wysokie stylowe loty i backflipy we wszystkich wariacjach.
MARATON MADNESS
Najpopularniejszą dyscypliną podczas festiwalu był oczywiście maraton z serii Cyklokarpaty. Na starcie stanęło blisko pół tysiąca zawodników z całej Polski, którzy do wyboru mieli 3 trasy wyścigu. Na najkrótszej z nich – hobby – zwyciężył Mateusz Mucha (72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE) wyprzedzając Zakopiańczyka Sebastiana Druszkiewicza (INMogilany.pl) o nieco ponad 3 minuty. Trzeci na metę dojechał reprezentant UKS Podwilk, Maciej Sołtys z nieco ponad 4-minutową stratą do zwycięzcy.
Foto: Piotr Staroń
Na średnim dystansie – Mega – toczyła się zacięta rywalizacja pomiędzy Kamilem Pomarańskim a Sławomirem Dziwiszem. Ostatecznie na linii mety jako pierwszy zameldował się Pomarański, reprezentant DMG MORI CYCLOTRENER TEAM uzyskując przewagę zaledwie 6 sekund nad Dziwiszem (Fil-Bike.com). Trzecie miejsce ze stratą 10 sekund zajął Piotr Sajdak (Movimento UKS PG Wojnicz) Foto: Przemo Kita
Na koronnym dystansie – GIGA – z ogromną przewagą zwyciężył Bartosz Janowski (Romet Racing Team), drugi na linii mety zameldował się Krzysztof Celary (KSPO Brakeparts.pl) a niespełna 3 minuty za nim reprezentant Wisłoka Dębica – Krzysztof Ligęska.
Foto: Przemo Kita
Warto wspomnieć, że maraton ruszył w sobotę o 11:00 i zawodnicy jechali w ponad 30’sto stopniowym upale. Pierwszym „poważnym” podjazdem był wyjazd na słynną Gubałówkę i jak zapewne się domyślacie część zawodników dosłownie się „zagotowała”.
LOCALS (NOT) ONLY – ENDURO!
W niedziele natomiast odbyło się długo wyczekiwane Kellys Enduro. Szymek Tasz z naszą ekipą do zadań specjalnych ostro przygotowywali trasy, ale łatwo nie było. Kilka dni wcześniej przyszedł halny, który powalił kilka drzew na trasie, w przeddzień zawodów lokalny gazda postanowił zagrodzić jeden z OS’ów itd. Krótko mówiąc same „kłody pod nogi”, ale mamy nadzieję, że trasa wszystkim się podobała.
Foto: Piotr Staroń
Bez wątpienia trasa była kondycyjnym wyzwaniem. 33 kilometry, 1080 m przewyższenia (to więcej niż na Kasprowy Wierch) i OS’y, gdzie również trzeba było ostro korbować. Wyjątkiem był odcinek z Polany Szymoszkowej, który był zjazdowy.
Foto: Piotr Staroń
Najlepiej z czterema OS’ami poradzili sobie Localsi, czyli Robert Piekara (1 miejsce w open) i Andrzej Buńda (1 miejsce w juniorach). W kategorii kobiet po złoto jak burza poszła mistrzyni Polski Ela Figura, a w mastersach wygrał weteran – Romek Kwaśny.
Foto: Przemo Kita
Wysoka piątka należy się 11’sto letniemu Tymkowi Amilkiewiczowi, który zaliczył bardzo udany występ. Nie tylko ukończył całe zawody, ale różnica pomiędzy jego czasem, a zwyciężczynią kategorii kobiet to tylko minuta!
Wyniki z Maratonu dostępne są >>tutaj<<
PUMP I FINISZ
Na zakończenie festiwalu odbyła się szybka walka w Kärcher Pumptrack. Niesamowity czas wykręcił Paweł Wieczorkiewicz (13.41), który ostro walczył ze swoim Olkiem Wieczorkiewiczem o setne sekundy. Jeżeli pamięć nas nie myli, to jest to drugi najlepszy czas wykręcony na pumpie podczas wszystkich zawodów Joy’a. Numerem 1 niezmiennie pozostaje Artur Więcłowski, który jakimś cudem w Kluszkowcach zszedł do 13.16!
Foto: Przemo Kita
NASTĘPNY PRZYSTANEK WE WRZEŚNIU!
Mamy nadzieję, że osoby, które były na festiwalu będą miło wspominać ten czas, a Ci z Was, którzy nie byli odwiedzą nas we wrześniu na Harendzie podczas Joy Ride Night Downhill: https://www.facebook.com/events/871710836275077/
PRZYJACIELE FESTIWALU
Organizatorzy: Miasto Zakopane, JR Events, Zakopane.pl
Sponsorzy: Kellys, Maxxis, Samanta, Fox, Kärcher, Mitko
Sponsor skrzydeł dla zawodników: Redbull
Patroni medialni: magazyn BIKE, Extreme Sports Channel, Podhale 24, Giga sport, Tygodnik Podhalański, Dh-zone.com, Freestyle.pl, TVP Kraków, Informator turystyczny Infogram.
Współorganizatorzy: Cyklokarpaty, BT Project, MTB Academy
Festiwal dofinansowano ze środków miasta Zakopane w partnerstwie z Zakopiańskim Centrum Kultury.
Foto: Przemo Kita