Joy Ride Zako Days 2016 – relacja, wyniki i fotki

Joy Ride Zako Days 2016 – relacja, wyniki i fotki

Mistrzostwa Polski, Przejazd Masy Krytycznej, Mecz Polska – Szwajcaria i nasz festiwal – sporo się działo w miniony weekend i jeżeli nie mogliście przybyć na Joy Ride Zako(pane) Days to poniżej postaramy się przybliżyć co się działo. EnJoy!

2LETNI RIDER!

W porównaniu do festiwalu w Kluszkowcach zakopiańska edycja jest zdecydowanie bardziej pro-rodzinna. Krótko mówiąc każdy członek famili nie będzie się nudzić. Jako organizatorzy przykładamy dużą wagę do „atrakcji” dla dzieciaków, bo Ci z Was którzy mają już swoje pociechy wiedzą, że jak najmłodszy członek rodu nie zaakceptuje imprezy to będzie trzeba iść w chałupę. Krótko mówiąc oprócz torów szkoleniowych zorganizowaliśmy zawody dla dzieci do lat 13’stu. Łącznie wystartowało ponad 110 uczestników i uczestniczek. Najmłodszy z nich miał zaledwie 2 lata!

JoyRide Zako Staronphoto LowRes IMGL0996a czerwca 25, 2016
Foto: Piotr Staroń

To co w Kids Race’ie jest najpiękniejsze to emocje! Prawdopodobnie rodzice dzieci do lat ośmiu bardziej przeżywają wyścig od samych startujących, natomiast starsze dzieciaki podchodzą do tematu bardzooooo poważnie!
JoyRide Zako Staronphoto LowRes IMGL1019a czerwca 25, 2016
Foto: Piotr Staroń

Debiut w tym roku miały osoby z niepełnosprawnościami, których było ponad 20’ścia. Duże wyzwanie, ale i duży fun. Bardzo się cieszymy, że mieli udział w naszym festiwalu i pokazali, że chcieć to móc!

NAJTRUDNIEJSZA MASA KRYTYCZNA

Podhalańska Masa jest prawdopodobnie najtrudniejszym przejazdem tego typu w Polsce. Trasa mierzy 13’ście kilometrów, ale składa się z samych podjazdów i zjazdów (taka specyfika regionu). Część osób wykruszyła się podczas przejazdu, ale nie 5’cio letni Axel, który na mini rowerku dołączył do peletonu i przejechał 11’ście kilometrów razem z pozostałymi 180’cioma uczestnikami. To dopiero dobrze zmotywowany rider!
JoyRide Zako Staronphoto LowRes IMGL1460a czerwca 25, 2016
Foto: Piotr Staroń

HANDBIKE NA MASIE

Po raz pierwszy na Masie pojawili się przedstawiciele sportu dla niepełnosprawnych. Bartosz Mrozek przejechał kawałek trasy na klasycznym wózku, a Mateusz Witkowski całość na handbike’u! Ich występ ma zwrócić uwagę na potrzebę rozwoju sportu wśród osób niepełnosprawnych. Jednym z projektów, który ma taki rozwój zapewnić jest „Przekroczyć Granice Niepełnosprawności” stworzony przez Made in Zakopane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt zakłada kupienie 3 rowerów dla osób niepełnosprawnych, a można na niego głosować już teraz poprzez formularz online: https://bo.malopolska.pl/index.php/glosowanie

JoyRide Zako Staronphoto LowRes IMGL1495a czerwca 25, 2016
Foto: Piotr Staroń

NAGRODA OD GODŹKA I SPÓŁKI

W nagrodę za elegancki przejazd „masowiczów” na mecie czekał pokaz skoków dirtowy zrobiony przez Dawida Godźka, Pawła Turno, Kubę Siedzin, Pawła Stachaka i Mateusza Kowalskiego. Wszyscy riderzy zrobili świetne show, ale to co wyprawiał „Szamanek” nie mieściło się w głowach – wysokie stylowe loty i backflipy we wszystkich wariacjach.
JoyRide Zako Staronphoto LowRes IMGL1648a czerwca 25, 2016

MARATON MADNESS

Najpopularniejszą dyscypliną podczas festiwalu był oczywiście maraton z serii Cyklokarpaty. Na starcie stanęło blisko pół tysiąca zawodników z całej Polski, którzy do wyboru mieli 3 trasy wyścigu. Na najkrótszej z nich – hobby – zwyciężył Mateusz Mucha (72D WINDSPORT POWERED BY OSHEE) wyprzedzając Zakopiańczyka Sebastiana Druszkiewicza (INMogilany.pl) o nieco ponad 3 minuty. Trzeci na metę dojechał reprezentant UKS Podwilk, Maciej Sołtys z nieco ponad 4-minutową stratą do zwycięzcy.
JoyRide Zako Staronphoto LowRes IMGL0820a czerwca 25, 2016
Foto: Piotr Staroń

Na średnim dystansie – Mega – toczyła się zacięta rywalizacja pomiędzy Kamilem Pomarańskim a Sławomirem Dziwiszem. Ostatecznie na linii mety jako pierwszy zameldował się Pomarański, reprezentant DMG MORI CYCLOTRENER TEAM uzyskując przewagę zaledwie 6 sekund nad Dziwiszem (Fil-Bike.com). Trzecie miejsce ze stratą 10 sekund zajął Piotr Sajdak (Movimento UKS PG Wojnicz) CR7A5511Foto: Przemo Kita

Na koronnym dystansie – GIGA – z ogromną przewagą zwyciężył Bartosz Janowski (Romet Racing Team), drugi na linii mety zameldował się Krzysztof Celary (KSPO Brakeparts.pl) a niespełna 3 minuty za nim reprezentant Wisłoka Dębica – Krzysztof Ligęska.
CR7A6200
F
oto: Przemo Kita

Warto wspomnieć, że maraton ruszył w sobotę o 11:00 i zawodnicy jechali w ponad 30’sto stopniowym upale. Pierwszym „poważnym” podjazdem był wyjazd na słynną Gubałówkę i jak zapewne się domyślacie część zawodników dosłownie się „zagotowała”.

LOCALS (NOT) ONLY – ENDURO!

W niedziele natomiast odbyło się długo wyczekiwane Kellys Enduro. Szymek Tasz z naszą ekipą do zadań specjalnych ostro przygotowywali trasy, ale łatwo nie było. Kilka dni wcześniej przyszedł halny, który powalił kilka drzew na trasie, w przeddzień zawodów lokalny gazda postanowił zagrodzić jeden z OS’ów itd. Krótko mówiąc same „kłody pod nogi”, ale mamy nadzieję, że trasa wszystkim się podobała.
JoyRide ZakoFest Staronphoto LowRes IMGL2746a czerwca 26, 2016
Foto: Piotr Staroń

Bez wątpienia trasa była kondycyjnym wyzwaniem. 33 kilometry, 1080 m przewyższenia (to więcej niż na Kasprowy Wierch) i OS’y, gdzie również trzeba było ostro korbować. Wyjątkiem był odcinek z Polany Szymoszkowej, który był zjazdowy.
JoyRide ZakoFest Staronphoto LowRes IMGL2676a czerwca 26, 2016
Foto: Piotr Staroń

Najlepiej z czterema OS’ami poradzili sobie Localsi, czyli Robert Piekara (1 miejsce w open) i Andrzej Buńda (1 miejsce w juniorach). W kategorii kobiet po złoto jak burza poszła mistrzyni Polski Ela Figura, a w mastersach wygrał weteran – Romek Kwaśny.
CR7A6037
Foto: Przemo Kita

Wysoka piątka należy się 11’sto letniemu Tymkowi Amilkiewiczowi, który zaliczył bardzo udany występ. Nie tylko ukończył całe zawody, ale różnica pomiędzy jego czasem, a zwyciężczynią kategorii kobiet to tylko minuta!


Wyniki z Maratonu dostępne są >>tutaj<<

PUMP I FINISZ

Na zakończenie festiwalu odbyła się szybka walka w Kärcher Pumptrack. Niesamowity czas wykręcił Paweł Wieczorkiewicz (13.41), który ostro walczył ze swoim Olkiem Wieczorkiewiczem o setne sekundy. Jeżeli pamięć nas nie myli, to jest to drugi najlepszy czas wykręcony na pumpie podczas wszystkich zawodów Joy’a. Numerem 1 niezmiennie pozostaje Artur Więcłowski, który jakimś cudem w Kluszkowcach zszedł do 13.16!
CR7A6353
Foto: Przemo Kita

NASTĘPNY PRZYSTANEK WE WRZEŚNIU!

Mamy nadzieję, że osoby, które były na festiwalu będą miło wspominać ten czas, a Ci z Was, którzy nie byli odwiedzą nas we wrześniu na Harendzie podczas Joy Ride Night Downhill: https://www.facebook.com/events/871710836275077/

PRZYJACIELE FESTIWALU

Organizatorzy: Miasto Zakopane, JR Events, Zakopane.pl
Sponsorzy: Kellys, Maxxis, Samanta, Fox, Kärcher, Mitko
Sponsor skrzydeł dla zawodników: Redbull
Patroni medialni: magazyn BIKE, Extreme Sports Channel, Podhale 24, Giga sport, Tygodnik Podhalański, Dh-zone.com, Freestyle.pl, TVP Kraków, Informator turystyczny Infogram.
Współorganizatorzy: Cyklokarpaty, BT Project, MTB Academy

Festiwal dofinansowano ze środków miasta Zakopane w partnerstwie z Zakopiańskim Centrum Kultury.
CR7A6395
Foto: Przemo Kita