Jak się przygotować na Joy Ride Night Downhill?

Jak się przygotować na Joy Ride Night Downhill?

Wielkimi krokami zbliża się Joy Ride’owe zakończenie sezonu rowerowego w Zakopanem. Kultowy już „night downhill” odbędzie się na zmodyfikowanej trasie na Harendzie. Z tej okazji postanowiliśmy zadać bywalcom Joy’a kilka praktycznych pytań, które mogą podpowiedzieć wam, jak przygotować się do tej imprezy!

 

 

 

Dlaczego Joy Ride Night Downhill?

Czym wrześniowe zawody na Harendzie różnią się od innych eventów w naszym kraju i co skłania Cię żeby rok w rok pojawić się pod samiuśkimi Tatrami?

Rafał Wypiór: Zawody na Harendzie tradycyjnie już stanowią zakończenie sezonu startowego (chociaż mam jeszcze w planie parę rejsingów) i jak przystało na podsumowanie stanowią pigułkę wszystkiego, co miał nam do zaoferowania sezon rowerowy. Poczynając od porannego chillu i wspólnych jazdek, poprzez okołopołudniowe napinki treningowe, na ścigankach (i to przy fleszach) skończywszy… Zaraz, zaraz, najbardziej wytrwali kończą na afterku i dopiero nad ranem poddają się grawitacji.

Czego chcieć więcej?

Wiosny.

 

Jak przygotować się na Harendowy Downhill?

Jako że jesteś konstruktorem trasy na Harendzie i znasz ją jak własną kieszeń – jakie rady dałbyś zawodnikom?

Szymon Tasz: W związku z tym że trasa będzie miała kilka nowych fragmentów względem zeszłorocznej edycji nie ma 100% pewności, że uda się wszystko dobrze doświetlić lampami, dlatego warto się zaopatrzyć w jakieś własne, dobre światło.

A pomijając sprawę światła, to na których elementach trasy można uciąć kilka sekund?

Szymon Tasz: Hmm… No właściwie na każdym dokładnie zapamiętanym. Dlatego warto wcześniej dobrze objeździć i zapamiętać linię bezpiecznego płynnego (bo przecież płynność daje szybkość) przejazdu. Dodatkowo jazda w słabym świetle poza optymalnym torem jazdy może skończyć się szybką wywrotką. Przeszkody choćby niewielkie, ale słabo widoczne będą nas zaskakiwać 100x bardziej.

ZakoneczenieSezonu_5

 

Night downhill z czołówką czy bez?

Niektórzy twierdzą, że używanie czołówek rozprasza. Inni montują czołówki, gdzie się da. Jako stała bywalczyni Harendy jaka jest Twoja taktyka? Ze światłem czy bez?

Hania Kurek: Wiadomo, że z oświetleniem. Co roku szukam najmocniejszej czołówki, jaką tylko mam w domu, żeby widzieć jak najwięcej podczas przejazdu finałowego.

 

Jaki jest sekret dual slalomu?

Jako twórca Harendowego toru Karcher Dual Slalom i zawodnik odpowiedz – na co Twoim zdaniem trzeba zwrócić uwagę żeby wykręcić najlepszy czas?

Piotr Kuźma: Żeby wykręcić dobry czas trzeba się wyluzować i poczuć dobre Flow. Jazda na tyczkach to podstawa opanowania roweru. Jeśli zaufamy oponom i dobrze dociśniemy na zakrętach to elegancki czas mamy w kieszeni!

 

Ulubiony element trasy DH?

Na Joy Ride Zako Fest wykręciłeś najlepszy czas w kategorii Hobby Full, który element trasy przypadł Ci najbardziej do gustu?  

Adrian Purzycki: Najlepszym odcinkiem trasy na Harendzie jest według mnie drop na wylocie z lasu w połączeniu ze stolikiem (nowa przeszkoda). Te elementy najbardziej przypadły mi do gustu, ponieważ po skoczeniu dropa można nabrać sporej prędkości na stolik. Podczas wybicia ze stolika znowu trzeba się złożyć na prawą stronę, żeby móc się wkleić w lądowanie i płynnie przejechać resztę trasy. Mega flow jak się patrzy!

ZakoneczenieSezonu_2

 

Trzy najważniejsze elementy Zakończenia Sezonu

Panie organizatorze – w tym roku po raz dziewiąty spotkamy się na Harendzie. Co Twoim zdaniem przyciągnie zawodników?

Szymon „Siara” Syrzistie: Myślę, że są trzy główne „bodźce”. Po pierwsze – to ostatnia szansa żeby powalczyć o punkty w generalce i zgarnąć Joy’owy puchar. Po drugie – jest to również dobra okazja, żeby wystartować w swoich pierwszych zawodach. Co roku mamy sporo osób, które po raz pierwszy startują w jakichkolwiek zawodach DH. Po trzecie – nie są to zawody o puchar świata 🙂 Wrześniowy Joy to czas żeby się spotkać, wspólnie pojeździć, trochę powalczyć i przede wszystkim dobrze się bawić – na trasie i afterze! Polecam przeglądnięcie strony zawodów (harenda.zakopane.pl), żeby wiedzieć, co i jak.

 

Przyjaciele Eventu

  • Sponsorzy: Maxxis, Fox, Kärcher
  • Partnerzy: ZEW, Niedzica.pl, ASF Studio
  • Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Rowerowe Podhale, Polish 4 x Open
  • Partnerzy medialni: Magazyn bike, Tygodnik Podhalański, Polska na Rowerowy, Giga Sport, Podhale24, Dh-zone.com, Downhill24, Extreme Sport Channel, Freestyle.plMtb.pl, Radio Eska, Informator Turystyczny Infogram