Będzie trzecia tablica!

Będzie trzecia tablica!

Jeśli w twoim samochodzie, którym jeździsz na rowerowe tripy jest hak, to ta informacja na pewno Cię ucieszy. Od nowego roku zmienia się prawo i wchodzące przepisy umożliwią wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej, którą należy umieścić na stelażu bagażnika, który zamontowałeś na hak.

Niby banał, ale od dawna brak trzeciej tablicy sprawiał wiele problemów i niedomówień.  Bagażnik rowerowy można było kupić w sklepach całkowicie legalnie, jednak wątpliwości budziła kwestia ich użytkowania. Problemy rodziło Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym zasłanianie tylnych tablic jest zakazane. Kłopot był o tyle istotny, że nie było prawnej możliwości uzyskania dodatkowej (trzeciej) tablicy rejestracyjnej do umieszczenia na bagażniku, chociaż zdecydowana większość dostępnych na rynku konstrukcji jest do tego przystosowana…

W większości państw Europy nie ma podobnego problemu i zainteresowana osoba może bez problemu wyrobić trzecią tablicę rejestracyjną. Na kwestię niedostosowania polskiego systemu prawnego zwracano uwagę od lat. No i w końcu stało się!

 

Zdjęcie ilustracyjne 03 (mat. pras.)Bagażnik na hak z tablicą rejestracyjną. Foto: Taurus

 

Trzecia tablica legalna od 1 stycznia

Sytuacja zostanie unormowana z początkiem przyszłego roku. Pakiet rozporządzeń dotyczących tej sprawy miał wejść w życie – jak zapowiadał jeszcze poprzedni rząd – już w trakcie ostatnich wakacji. Ostatecznie jednak doszło do opóźnienia o kilka miesięcy.

O dodatkową tablicę będzie mógł wnioskować właściciel danego pojazdu. Za jej wydanie odpowiadać ma organ rejestrujący, który jest właściwy dla miejsca rejestracji samochodu. Zgodnie z nowym prawem, taka tablica będzie musiała mieć numer rejestracyjny pojazdu, na którym zamontowany ma być rowerowy bagażnik.

 

Zdjęcie ilustracyjne 02 (mat. pras.)Bagażnik na hak z tablicą rejestracyjną. Foto: Taurus

 

Za wydanie zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej trzeba będzie uiścić opłatę, na którą składa się 50 proc. opłaty za wydanie tablic samochodowych oraz opłata za wydanie kompletu nalepek legalizacyjnych. Obecnie to odpowiednio 40 i 12,5 zł – w efekcie całkowity koszt wyniesie 52,5 zł.