Zakup nowego roweru to niełatwe zadanie. Są pośród nas tacy, którzy mogą poszczycić się mianem prawdziwych łowców okazji, inni już kilka razy wtopili w używany sprzęt i trochę boją się eksperymentów. Są też tacy, którzy nie dadzą sobie wmówić, że jest coś lepszego niż pachnący nowością rower. I fakt, zakup totalnie nowego sprzętu to wielka przyjemność. Pytanie tylko, kto może sobie pozwolić na taki przywilej?

dsc_3927
Foto: Vitus

 

Jeśli jesteś „wkręconym” rowerzystą, to pogodziłeś się i przyzwyczaiłeś do tego, że ten sport jest mocno inwazyjny jeśli chodzi o twój stan konta. No cóż – na coś trzeba wydawać pieniądze. Umówmy się zatem, że budżet 10k jest kwotą osiągalną. Pytanie tylko, czy można w tej kasiorze wyrwać jakiś fajny no i przede wszystkim NOWY rower do dh? Spróbowaliśmy poszukać. Efekty researchu są następujące – oto zestawienie 6 rowerów, które warto kupić.

1. Radon Swoop 8.0 – cena: 1999 euro = 8636 pln

Co w zamian? Sprawdzona konstrukcja ramy z bardzo fajnym zawieszeniem na bazie komponentów Rock Shox’a (Boxxer RC, Kage RC) oraz napędem Shimano Zee, hamulcami Magury i komponentami takich firm jak E13, Spank i Race Face. Warto dodać, że ten model Swoopa dostał bardzo wysokie noty w testach wielu prestiżowych magazynów – m.in. Dirta. Poza tym (teraz się trzymajcie) – wersja 8.0 waży 15,9 kg!

swoop
Foto: Radon

 

2. Propain Rage Comp – cena: 2199 euro = 9500 pln

Co w zamian? Ciekawa rama z wychwalanym systemem zawieszenia i piękną linią. Zawieszenie na bazie komponentów Rock Shox Boxxer RC i Kage R, grupa Sram GX, hamulce Sram Guide oraz kilka szpejów marki Spank. Kupując ten sprzęt stajesz się ziomem Phila Atwilla, a to już +10 do rowerowego świra w komplecie. Za 9500 pln dostajesz konkretną zjazdówkę w wadze 17,9 kg.

propain
Foto: Propain

 

3. Bergamont Straitline 7.0 – cena: 2299 euro = 9932 pln

Co w zamian? Nowa konstrukcja niemieckiej marki, na której fika m.in. Ed Masters. Z tym, że prezentowana w zestawieniu wersja jest dość biedna osprzętowo. Zbliżyliśmy się do granicy 10k, a w zamian otrzymamy zawieszenie RS’a (Domain RC i Kage R), hamulce Avid DB1 oraz całą garść oldskulowych komponentów. Poza tym waga – tutaj szok, bo model 7.0 waży 19,1 kg.

bergamont
Foto: Bergamont

 

4. Vitus Dominer DH – cena: 2199 euro = 9500 pln

Co w zamian? Dość egzotyczny rower, który należy do marki stworzonej przez Chain Reaction Cycles. Konstrukcja wygląda rzetelnie, ale nie topornie. Za 2199 eurosków dostajemy zjazdówkę na 650b, zawieszeniu z horstem i komponentach Rock Shoxa i Shimano Zee. Co ważniejsze – waga pokazuje 16,2 kg, wiec w przypadku poprzednika to rezultat nokautujący. Pytanie tylko, czy nie boisz się romansu z nieznajomą (marką)?

vitus
Foto: Vitus

 

5. Author Ninja DH – cena: 8999 pln

Co w zamian? Bazując na tym, że rower ma mieć określone zastosowanie w DH wynaleźliśmy maszynę Authora. Cena najlepsza w całym zestawieniu. Całkiem przyjemna geometria i zestaw osprzętowy: od Boxxera i Kage RC, przez Shimano Zee i graty Spanka oraz E13. Waga? „Bez szau” – 18 kg. Ale umówmy się, przy budżecie 10k zostaje jeszcze trochę grosza, żeby odchudzić Ninje z małą nadwagą.

ninja
Foto: Author

 

6. YT Tues AL – cena: 2299 euro = 9932 pln

Co w zamian? Głupie pytanie, rower do wygrywania zawodów Pucharu Świata UCI i oblatywania największych dropów a la Red Bull Rampage. W dodatku dobra waga, geometria i wyposażenie. Pytanie tylko, czy to naprawdę jest zjazdówa i czy jeśli nie posiadacie stalowych dłoni Aarona Gwina, to równie dobrze będziecie sobie radzić za jego sterami? My byśmy zaryzykowali. W końcu umówmy się – walka o medale

tuea
Foto: YT Industries

 

No dobra, to teraz napiszcie, który rower padłby waszym łupem. No chyba, że pominęliśmy jakiś istotny model, albo prawdziwego sztosa? Jeśli tak, to dajcie znać. Chętnie poznamy wasze typy.