Dodano: 21 Sie 2018, Autor: Admin

ABC MTB: 5 narzędzi rowerowych, które trzeba mieć w plecaku

Nie samą jazda na rowerze człowiek żyje. W końcu, żeby ta dawała radochę, trzeba odpowiednio zadbać o sprzęt. A do tego niezbędne są podstawowe, typowo rowerowe, narzędzia. Oto zestawienie 5 z nich. Warto, żebyście mieli je przy sobie podczas każdego rowerowego wypadu – na przykład w swoim rowerowym plecaku.

 

SERIA ABC MTB TO WSTĘPNIAK DLA OSÓB, KTÓRE DOPIERO WKRACZAJĄ DO ŚWIATA ROWERÓW. TE PODSTAWOWE INFORMACJE POMOGĄ W WYKONANIU PIERWSZYCH KROKÓW I UŁATWIĄ PODJĘCIE NIEKTÓRYCH ROWEROWYCH DECYZJI. JEŚLI JESTEŚ BARDZIEJ ZAAWANSOWANYM ROWERZYSTĄ / ROWERZYSTKĄ, TEN MATERIAŁ MOŻE WYDAĆ CI SIĘ LAKONICZNY. PAMIĘTAJ JEDNAK, ŻE SĄ TEŻ TACY, KTÓRYM SIĘ PRZYDA. ZAMIAST HEJTU CZEKAMY NA WASZE PORADY, TIPS&TRICKS I LIFEHACKI. MOŻE KOMUŚ POMOŻECIE?

 

Imbusy + torxy

To najpopularniejsze klucz rowerowe na rynku. Dzieje się tak nie bez powodu, bo w zasadzie większość śrub zamontowanych w rowerze odkręca się właśnie przy wykorzystaniu imbusów. Najpopularniejsze rozmiary to 4, 5 i 6 mm. Torxy mają ten sam kształt, ale inną końcówkę – gwiazdkę. Torxem odkręcamy przede wszystkim śruby mocujące tarcze hamulcowe.

Najprostsze imbusy i torxy można znaleźć np. w supermarketach budowlanych.

Łyżki do opon

Wszystko fajnie, super trip, piękne trasy, jazda… a tu kapeć. I co wtedy? Łyżki są niezbędne – szczególnie wtedy, kiedy pod uwagę bierzemy konkretniejsze opony do downhillu czy enduro. Każdy kto ściągał taką oponę samymi palcami, wie, jaka to katorga. Zestaw przyda się niezależnie od tego, czy stosujecie klasyczne dętki czy mleko uszczelniające. W sklepach znajdziecie zarówno konkretnie łyżki z metalu, jak i lżejsze odpowiedniki z plastiku. Obecności tych drugich nawet nie poczujecie w plecaku, a ich pomoc może być w niektórych sytuacjach po prostu nieoceniona.

Jak łyżki do opon… to tylko Maxxisa! Z przywiązania do marki 🙂 Znajdziecie je w naszym sklepie (górne menu)

 

Skuwacz do łańcucha

Tak, tak – wiemy: macie spinkę. No, ale co wtedy, gdy jakimś cudem spinka się rozepnie i zgubicie ją w leśnej ściółce czy na górskim szlaku? Patentów jest sporo, ale najpewniej i najszybciej zepniecie łańcuch klasyczna metodą – pinem. Do tego niezbędny będzie skuwacz łańcucha. Ewentualne – zamiast skuwacza można zabierać ze sobą zapasową spinkę.

Tak wygląda najprostszy i najmniej finezyjny skuwacz do łańcucha. Działa!

 

Klucz do szprych

Centrowanie kół to sztuka, której uczymy się latami. Bywa jednak tak, że jedno mocniejsze uderzenie w kamień, albo klasyczny niedolot na hopce kończy się wykrzywieniem koła. Żeby w miarę szybko i bezpiecznie wrócić na trasę, trzeba naprawić defekt. Czasem to tylko kwestia podciągnięcia kilku poluzowanych szprych. W tym momencie z pomocą przychodzi kluczyk, dzięki któremu zrobicie to sprawnie niczym wprawiony mechanik rowerowy – z odpowiednią siłą dokręcicie nyple szprych et voila!

Klucz do szprych – ten prezentowany pasuje do różnych rozmiarów nypli.

 

Pompka

I pora na klasyczny deser – coś, co powinno znajdować się w rowerowym zapleczu każdego szanującego się bikera. I nie chodzi w tym momencie o dużą pompkę serwisową, ale podręczną i zgrabną pompeczkę, którą bez problemu zabierze się w tripa i która uratuje nam skórę w przypadku złapania kapcia. Sporo z nich pozwala wykorzystać także naboje ze sprężonym powietrzem… jeszcze bardziej ułatwiając „akcję ratunkową”.

Crank Brothers to niekwestionowany król porządnych mini-pompek. Na zdjęciu model Klic HV

 

*TIP: polecamy rozglądać się za zgrabnymi multitoolami – czyli kluczami wielofunkcyjnymi. W zestawie najczęściej znajdują się wszystkie wspomniane wyżej klucze (prócz pompki). Czasem tez kilka innych, cennych patentów – na przykład otwieracz do piwa… 😉