Dodano: 19 Cze 2018, Autor: Admin

Video: Richie Rude egzaminuje nowego XTR’a

W rowerowych kuluarach przyjęło się, że Sram robi lepsze napędy rowerowe, a Shimano hamulce. Ten rozkład sił może się wkrótce zmienić, bo Japończycy idą ostro po swoje. Szalę wygranej na korzyść Shimano może przeważyć nowa wersja kultowej grupy XTR.

Jeśli jakimś cudem przegapiliście majową premierę nowego Shimano XTR, to w telegraficznym skrócie opowiemy Wam, co straciliście. Najnowszy twór japońskich inżynierów to wielki pokłon w kierunku endurowców (stale rosnącej w siłę i bardzo wdzięcznej grupy rowerowych konsumentów) oraz fanów klasyki XC. Trzeba jednak pamiętać, że w obu tych przypadkach Shimano przygotowało odpowiednie wersje niektórych komponentów – np. napędu czy hamulców.

Nowe wcielenie kultowej grupy Shimano XTR to prawdziwa, rowerowa biżuteria. Foto: Shimano

Co ciekawego w nowym Shimano XTR?

  • wielkie kasety (największa ma zakres 11-51T) oraz 12 biegów
  • nowe piasty z przeprojektowanym bębenkiem, który jest absolutnie wyciszony
  • prócz manetki przerzutki dostępna będzie także manetka do droppera
  • w grupie znalazła się także górna prowadnica łańcucha
  • hamulce w wersji enduro mają 4-tłoczkowe zaciski i przeprojektowaną klamkę
  • w grupie znajdziemy także ważące niespełna 400 g pedały do enduro z systemem SPD

Nowy sytem bębenka Shimano XTR jest totalnie wyciszony. Foto: Shimano

Dość o sprzęcie, pora na testy

W tej materii swoją opinią po pierwszych jazdach na grupie 9100 podzieli się z wami sam Richie Rude – czołowy zawodnik enduro, niekwestionowany król serii EWS. Rider zasiadający za sterami turkusowego Yeti miał okazję przetestować nową grupę XTR (enduro) w trakcie zawodów Big Mountain Enduro, które odbyły się w Santa Fe. Spójrzcie na materiał filmowy, który w bardzo ładny sposób prezentuje „smaczki” odświeżonego klasyka Shimano. Poza tym to także rzetelny film stricte rowerowy. No, bo umówmy się – jak jeździ Richie Rude, to nie ma innej opcji, okej?