Dodano: 5 Cze 2018, Autor: Admin

Obowiązkowe OC i prawo jazdy na e-bike?

Zdaje się, że kontrowersja wpisana jest w DNA e-bike’ów. Tak na dobrą sprawę jeszcze nie ucichły echa związane z filozofią traktowania tego typu rowerów jako klasycznych jednośladów, a tęgie głowy z organów Unii Europejskiej szykują dla nas kolejne rewelacje. Te związane są z nowymi wymaganiami, które spełnić muszą właściciele e-bike’ów.

Prawo jazdy i ubezpieczenie OC na e-bike?

Tak, to nie żart (a przynajmniej donosi tak portal www.scigacz.pl). Otóż według Komisji Europejskiej należy zrównać prawa e-bike’ów z pozostałymi jednośladami posiadającymi dodatkowy napęd. I nie chodzi tutaj o rowery miejskie, czy pseudoszosowe, ale absolutnie wszystkie – także te do enduro czy dh. Wymogi, które zostaną wprowadzone razem z nowymi unijnymi rozporządzeniami, będą nakładać na kierującego e-bike’m dwa obowiązki: pierwszy – posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC, drugi – posiadanie specjalnego prawa jazdy o określonej kategorii (taka zapewne zostanie wkrótce wymyślona).

Ważne: ta „genialna” dyrektywa ma dotyczyć także rowerów, w przypadku których wspomaganie napędu włącza się jedynie podczas pedałowania (ot klasyczny e-bike, którego zna większość z nas – ba, może nawet testowała go w ramach ostatniego Małopolska Joy Ride Festiwalu)

Skąd pomysł na zmiany?

Ano stąd, że oferta e-bike’ów stale się rozrasta i prócz typowych, znanych nam, rowerów ze wspomaganiem pedałowania, na rynku pojawiają się coraz nowsze wymysły z bardziej klasycznymi metodami napędzania. Jak zapewne wiecie taki napływ wiąże się także ze wzrostem sprzedaży tańszych rowerów o gorszej jakości oraz tych, które parametrami zahaczają już o motorowery a nawet motocykle i mocno przekraczają limity zdefiniowane dla rowerów (48V, 250W i asysta wspomagania dezaktywowana po przekroczeniu prędkości 25km/h)

Póki co to niepotwierdzona oficjalnie żadnym prawomocnym dokumentem informacja, ale jeśli przecieki okażą się prawdą, to czeka nas nie lada rewolucja.

PS. wiecie o jakie rowery chodzi przede wszystkim? Teledysk L.U.C.’a Wam podpowie…

 

Źródło informacji: www.scigacz.pl