Duże dropy, ostre bandy i długie loty – dla takich momentów jeździmy, ale nie ma co się czarować… nie zawsze wychodzi! Co zrobić żeby nie dopuścić do upadku? Jak radzić sobie z podstawowymi kontuzjami? Czy wiesz jak uratować koledze życie? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie wiem” – to czas żebyś zapisał się na charytatywne szkolenia!
Dobre podstawy są najważniejsze, to dzięki nim jeździmy szybciej, efektywnej i przede wszystkim bezpieczniej! Ekipa MTB Academy zaprasza wszystkich początkujących riderów na szkolenia. W planie zajęć są ćwiczenia obejmujące:
– Poprawną pozycję na rowerze (ćwiczenia na równoważni oraz teeter toterze)
– Efektywne hamowanie
– Bezpieczne pokonywanie muld i ostrych zakrętów
– Podstawy skoków na mini skoczni
– Różnice miedzy tłumieniem wybicia, a bezpiecznym pokonaniem uskoku
– Pokonywanie stymulowanych przeszkód terenowych, takich jak korzenie i głazy
UWAGA: Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie własnego roweru oraz kasku. Każdy rower górski będzie wystarczający, aby odbyć szkolenia.
Niestety wypadek najczęściej wiąże się z urazem, który wymaga rehabilitacji. Delikatne naciągnięcia, niestabilność stawów, stłuczenia czy zwichnięcia, jeżeli nie zostaną „naprawione” w pierwszych dniach po urazie mogą spowodować znacznie większe problemy w przyszłości. Cito, czyli Centrum Indywidualnej Terapii przeprowadzi szkolenia w skład których wchodzą takie tematu jak:
– Prewencja urazów w oparciu o analizę narządu ruchu rowerzysty
– Protokól postępowania pourazowego
– Potrzeba schładzania organizmu podczas aktywności fizycznej
– Szybka regeneracja kluczem do osiągnięcia najwyższych celówFoto: Redit.com
Kurs pierwszej pomocy prowadzony przez Extreme Trauma Team to jedno z tych szkoleń, które w naszym odczuciu powinno przechodzić każde dziecko już w gimnazjum. Rozpatrując scenariusz rowerzysty uderzającego w drzewo to świadkowie zdarzenia mają największą szansę na uratowanie poszkodowanego, dlatego w ramach kursu instruktorzy przeprowadzą ćwiczenia z:
– Zabezpieczenia miejsca wypadku
– Oceny stanu poszkodowanego
– Wezwania służb
– Postępowania z poszkodowanym przytomnym i nieprzytomnym
– Pierwszej pomocy w urazach
– Podstaw ewakuacji medycznej (m.in. w tym bezpieczne zdejmowanie kasku i przygotowanie poszkodowanego do transportu)
Autor: http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/
Znana wszystkim marka Shimano również w swoim stoisku poprowadzi szkolenia podczas których omówi i pokaże najważniejsze problemu związane z mechaniką roweru z naciskiem na hamulce.
W pierwszej części szkolenia, uczestnicy zapoznają się z budową i działaniem hydraulicznego układu hamulcowego Shimano. Mechanicy na przygotowanych przykładach opiszą i dokładnie pokażą jak powinna wyglądać ocena stanu zużycia tarcz, okładzin hamulcowych i odpowiedni ich dobór. Ponadto, przedstawiony zostanie proces podstawowego odpowietrzania układu, w celu zniwelowania ewentualnych problemów i mocy hamowania.
W drugiej części szkolenia mechanicy skupią się nad kwestiami związanymi z napędem rowerowym, który podczas jazdy po górach czy w trudnym terenie wymaga odpowiedniej konserwacji. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jak należy czyścić i konserwować cały układ napędowy oraz na które komponenty zwracać szczególną uwagę podczas jego codziennego mycia. Mechanicy Shimano zaprezentują jak należy prawidłowo oceniać stan zużycia łańcucha, zębatek i koronek kasety, oraz jak demontować i montować łańcuchy Shimano.
Koszt zapisania się na jedno szkolenie to symboliczne 10zł. Całość uzbieranej kwoty zostanie przekazana na handbike’a dla Nikifora, który jak zapewne wiecie jakiś czas temu uległ wypadkowi. W rodzinie trzeba się wspierać 🙂
Formularz zapisów znajduje się poniżej. Wybierz z niego typ szkolenia i godzinę. Jeżeli chcesz uczestniczyć w 3 szkoleniach to niestety musisz zarejestrować się 3 razy (rejestrujesz się na jedno szkolenie, odświeżasz stronę, rejestrujesz się na drugie itd.)
Każde ze szkoleń odbędzie się trzykrotnie w niedziele 28.05 (11:00 – 15:00. Czas zajęć dla jednej grupy to 1 godzina, a pomiędzy grupami jest 20 minut przerwy. Każdy z kursantów i kursantek musi zapisać się na zajęcia online, a plan został stworzony w taki sposób, aby można było wziąć udział w różnych szkoleniach. Przykład:
– 11:00 – 12:00 – Pan Janusz idzie na zajęcia rowerowe (grupa 1) do MTB Academy
Następnie ma 20 minut przerwy, żeby spokojnie przejść na kolejną stacje treningową.
– 12:20 – 13:20 – Zapisał się na zajęcia z pierwszej pomocy (grupa 2) więc idzie do namiotu Extreme Trauma Team.
Ponownie po zakończeniu szkolenia na 20 minut przerwy.
– 13:40 – 14:40 – Ostatnie zajęcia na które się zapisał to kurs rehabilitacji i prewencji urazów (grupa 3), czyli idzie do namiotu Centrum Indywidualnej Terapii CITO.
Wszystkie zbiórki na szkolenia są w namiotach organizatorów szkoleń, a one znajdują się na terenie targów – w środę przed festiwalem wyślemy każdej zapisanej osobie mapkę, gdzie ma iść.
Sponsorzy: Tirol Inns’Bruck, Maxxis, Specialized, NS Bikes, Shimano, Fox, Kärcher, Mitko
Partnerzy: Czorsztyn Ski, Nadleśnictwo Krościenko, Bike Expo
Patroni medialni: magazyn BIKE, Extreme Sports Channel, Podhale 24, DH24, Giga sport, Tygodnik Podhalański, Dh-zone.com, Downhill24, Informator Turystyczny INFOGRAM.
Współorganizatorzy: Cyklokarpaty, BT Project, Polish 4x open