Dodano: 14 Sty 2012, Autor: Admin

4xCross, jak Rock&Roll – nigdy nie zginie.

W przeciągu kilku ostatnich tygodni świat rowerowy zadawał sobie dziesiątki pytań dotyczących przyszłości 4xCrossu. Przypominając źródło zamieszania – UCI, jako organ decyzyjny w kwestii m.in. ekstremalnego mtb podjęło bardzo radykalną decyzję i zredukowało ilość edycji Pucharu Świata 4x do JEDNEJ. Czy to dobrze, czy też źle? Większość świata podjęła iście szlachecką dysputę. Natomiast Czesi zaczęli działać i są już tego pierwsze efekty.

Nasi południowi sąsiedzi nie tracąc czasu na walkę z UCI zaczęli budować własną strukturę eventu. Po pierwszych nakreśleniach powstała koncepcja 4x ProTour 2012. Seria wyścigów ma być na tyle ciekawa i dobrze zorganizowana, że bez problemu stanie się godnym substytutem dla wcześniejszych serii UCI. Co więcej, cały puchar nie będzie tylko sprawą lokalną Czechów. 4x ProTour 2012 wyjeżdża w Europę. Na nasze szczęście nie ominie też Polskiej mekki fourcrossu – Szczawna Zdrój.

Poza serią ogólnoeuropejską, tradycyjnie przygotowywany jest plan Pucharu 4x Czech o zaskakująco brzmiącej nazwie 4x Cup 2012. Jednym z głównych sponsorów przedsięwzięcia została firma REMERX. Marka, która bardzo wiele dobrego zdziałała w Czechach i Słowacji. Taki partner i główny sponsor, to istny skarb. W zasadzie jest to też niepodważalny gwarant tego, że seria się odbędzie. Także jeśli jesteś aktywnym 4xcrossowcem, albo uwielbiasz oglądać te rowerowe przepychanki, to rozchmurz się i wpisz w kajet kilka terminów.

Plan ogólnoeuropejskiej serii 4x ProTour wygląda następująco:

1 – Houffalize, Belgia – 14 Kwiecień
2 – Szczawno Zdrój, Polska – 5 Maj
3 – Val Di Sole, Włochy – 2 Czerwiec
4 – Fort William, Charles – 9 Lipiec
5 – ? (trwają rozmowy, ponoć ma to być niezła petarda)

Swój udział w serii potwierdziło już wielu bardzo dobrych zawodników i zawodniczek. Zjawią się m.in. ikona tego sportu – Michal Prokop i jego koleżanka po fachu – Anneke Beerten. Będzie więc na co popatrzeć.